Sociálna sieť TikTok to má, podľa všetkého, nahnuté nielen v Spojených štátoch, ale po novom aj v Európe, píše Politico. Čínska sieť, ktorá sa stala mimoriadne populárnou vďaka krátkym videám, musí reagovať, inak môže zaniknúť.
USA pracujú s dvoma verziami
Prezident USA, Joe Biden, minulý týždeň podpísal návrh zákona, ktorého má byť na území Spojených štátov TikTok zakázaný do deviatich mesiacov. TikTok to môže zvrátiť tým, že sa odpredá americkej spoločnosti, čo mu zabezpečí bezproblémové fungovanie aj naďalej.
Americkí senátori by boli najradšej, ak by nedošlo k zákazu, ale skôr k odpredaju firmy. Čínsky majiteľ TikToku, ByteDance, má teraz 9 mesiacov, aby sa rozhodol či TikTok predá alebo či odíde z USA. Podľa niektorých informácií majú byť Spojené štáty ochotné túto lehotu predĺžiť na 12 mesiacov.
TikTok môže skončiť aj v Európe
Za podporu zákazu dosť pravdepodobne môže aj varovanie od amerických bezpečnostných expertov, ktorí varujú pred tým, že TikTok zhromažďuje dáta 170 miliónov Američanov. Konanie čínskej siete sa po novom nepozdáva už ani Európskej komisii.
Aplikácia so sebou prináša určité „nebezpečenstvo,“ ako skonštatovala predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová. Jej zákaz v EÚ tak nie je vylúčený. TikTok sa do hľadáčika Európskej komisii dostal po tom, ako vo Franczúsku a Španielsku spustil novú aplikáciu TikTok Lite.
Návykovosť u detí aj pochybný zber dát
EÚ nevyhovuje TikTok v tom, že ľudí láka na rôzne odmeny, ktoré je možné získať za splnenie rôznych úloh. Patrí medzi ne sledovanie videí alebo pozývanie priateľov. To môže byť v rozpore so zákazom funkcií, ktoré môžu zvýšiť navýkovosť používania aplikácie deťmi.
Európska komisia je presvedčená, že pri TikToku „existuje riziko vážneho poškodenia duševného zdravia používateľov“. Podobne ako v prípade USA, aj v Európe sa začína TikTok viac sledovať aj čo sa zberu dát týka. Von der Leyenová zároveň hrdo prehlásila, že EK je vôbec prvou inštitúciou na svete, ktorá na pracovných telefónoch úplne zakázala TikTok.