Telekom posledný týždeň potešil tisíce ľudí naprieč Slovenskom. Spustil totiž funkciu, na ktorú čakali mnohí z nás. Začiatkom MS v hokeji totiž spustil novú TV stanicu, ktorá má jednu obrovskú výhodu. TECHBYTE zisťoval, v čom je jej výhoda a naopak, aké nevýhody prináša.
Telekom spustil HOKEJ na JOJ
Možno sa pýtate, v čom je stanica HOKEJ na JOJ iná oproti klasickému kanálu vysielajúcemu priame prenosy z majstrovstiev sveta. Odpoveď je jednoduchá. Na štandardnej stanici totiž vysielanie vidíte so značným oneskorením. Je to tak kvôli tomu, aby nedošlo k prípadnému sekaniu alebo úplnej straty signálu. Telekom si však uvedomuje, že medzi klientmi má aj veľa ľudí, ktorí majú vysokorýchlostné pripojenie, ktoré dokáže pracovať s vyšším dátovým tokom.
„Áno, podarilo sa nám nasadiť špeciálny pilot TV kanálu s oveľa nižším oneskorením na OTT – voláme to TV kanál HOKEJ na JOJ na EPG pozícii 80, iba na Magio TV cez internet (t.j. nie Magio Sat či Magio IPTV,“ potvrdil pre TECHBYTE hovorca Telekomu Michal Korec.
Čo teda nová stanica prináša?
Telekom hovorí, že i o testovaciu verziu technológie s nízkym oneskorením, určená iba pre technológiu Magio TV cez internet počas MS v hokeji. Obsah je teda rovnaký ako pri JOJ HD, rozdielne je len oneskorenie.
Zákazníci Magio TV cez internet tak uvidia gól len pár sekúnd neskôr, ako padne na ihrisku, čo je pre mnohých veľmi žiadaný efekt. Zároveň sa tak môžu rozlúčiť so známym fenoménom, keď sused kričí gól a vy ešte len začínajúci útok na súperovú brán. Prečítať si o ňom môžete v samostatnom článku.
„Taký prenos vyžaduje stabilné internetové pripojenie a podporovanú Smart TV alebo Magio Go Box,“ upresňuje operátor.
Má aj nevýhody
TV stanica HOKEJ na JOJ má aj svoje nevýhody. Tou hlavnou je vypnutá schopnosť pretáčať či zastaviť sledovaný program. Pre sledovanie z archívu tak musíte prenos prepnúť na klasický kanál JOJ HD, kde zastavenie aj pretáčanie funguje tak, ako ste zvyknutí.
Ako to ale Telekom dokázal? Dobrá otázka, ktorá má jednoduché vysvetlenie. Podľa slov hovorcu došlo k zmene komunikačného protokolu a zároveň k výraznému zníženiu bufferu na zariadeniach z 30 až 40 sekúnd na 6 sekúnd.
Je to práve buffer, ktorý s úlohou zabezpečiť plynulé prehrávanie videa, často spôsobuje oneskorenie. Najväčší fanúšikovia slovenskej reprezentácie ale vďaka Telekomu môžu zápasy sledovať takmer v reálnom čase. To je pri internetových TV mimoriadne nezvyčajné.