O pár hodín začínajú Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, čo je športový sviatok, ktorý si nenechajú ujsť mnohí z nás. Väčšina sa pritom stretla so zaujímavým fenoménom, ktorý je najviac badateľný na sídliskách. Niektoré domácnosti kričia „gól“ skôr než iné, ale prečo tomu tak je?
Touto otázkou sa zaoberal hovorca a poradca Telekomunikačnej únie Slovenskej republiky, Roman Vavro.
Oneskorenie signálu je vždy, cítime ho hlavne pri hokeji
„Počas sledovania filmov, seriálov alebo spravodajstva si divák obvykle žiadne oneskorenie nevšimne. Iná situácia môže nastať pri emóciami nabitom sledovaní hokejových prenosov, kde rozdiel niekoľkých sekúnd môže byť rozhodujúci. Vtedy na sídliskách dochádza k zaujímavému javu, keď sa výkrik „gól!“ neozýva z domácností v rovnakom čase,“ píše Vavro.
Čo spôsobuje oneskorenie prenosu signálu?
Dôvodov je niekoľko. Ako Vavro hovorí, oneskorenie je ovplyvnené technológiou prenosu aj zdrojom signálu, z ktorého čerpajú televízie. Operátori následne signál, ktorý k nim príde, ešte upravujú vlastnou technológiou, ktorá sa líši.
Dĺžku oneskorenia tak môže mať každý operátor trochu odlišnú. Ktorí diváci uvidia gól ako prví a ktorí ako poslední?
Kto si na gól počká najdlhšie?
Telekomunikačná únia v úplne zjednodušenej forme podotkla, že v najväčšej nevýhode sú tí diváci, ktorí pozerajú zápas cez internetovú televíziu (OTT). „V tomto prípade ide o umelé oneskorenie, ku ktorému telekomunikační operátori pristupujú v záujme zachovania kvality signálu aj pri menej stabilnom pripojení,“ vysvetľuje Vavro.
V nevýhode sú aj diváci, ktorí signál prijímajú cez satelit. „Pri sledovaní televízie prostredníctvom satelitu signál putuje najskôr na družicu a potom znovu späť k divákom, čo oneskorenie zvyšuje.“
Na druhú stranu, najlepšie sú na tom klienti operátorov, ktorí signál odoberajú priamo zo štúdia. Vďaka tomu je oneskorenie minimálne a technická kvalita vyššia.