Spoločnosť Sony vyvinula veľmi šikovného robota, ktorý dokáže poslúžiť ako pomocný chirurg pri náročných operáciách. Chváli sa nielen podrobnými znalosťami, ale aj extrémnou presnosťou, akú dokáže replikovať len máloktorý živý človek. O novinke informuje server Interesting Engineering.
Práca chirurga rozhodne nie je jednoduchá. Osoba tohto povolania musí disponovať rozsiahlymi znalosťami o ľudskom tele, musí vedieť zvládať stresové situácie, musí byť náramne zručná a musí vedieť pohotovo reagovať v prípade, že nastane nečakaný zvrat. A to sú len niektoré z kvalít, ktoré utvárajú dobrého chirurga.
Samozrejme, žiadny človek sa nestal chirurgom len tak. Toto povolanie je vlastne aj poslaním, nakoľko mu treba zasvätiť ohromné množstvo času a úsilia. A ako sa stať uznávaným chirurgom? Veľa učenia, veľa skúseností, málo omylov.
Pomoc od technológií
Je však pravda, že chirurgom v posledných rokoch značne uľahčili prácu moderné technológie, ktoré dokážu prevziať niektoré operačné úkony na svoje plecia. To so sebou prináša kopu výhod, vrátane menšej psychickej záťaže na doktorov a rýchlejšieho priebehu operácií.
Dobrou správou je, že technológie napredujú priam raketovým tempom. Roboti určení na medicínske účely tak rýchlo získavajú stále viac a viac kapacít, čím sa ešte väčšmi uľahčuje práca ľudským chirurgom. Jedným z tých novších dôkazov je robot od spoločnosti Sony, ktorý ako prvý na svete dokáže vykonať mikrovaskulárnu anastomózu.
Robot od Sony je samostatný aj presný
Ide o postup v mikrochirurgii, ktorý sa využíva na obnovenie prietoku krvi medzi dvoma cievami pri transplantáciách či liečbe rôznych komplikovaných zranení. Táto operácia je sama o sebe veľmi náročná, keďže si vyžaduje neuveriteľnú presnosť – chirurg, ktorý ju vykonáva, musí mať dostatočné skúsenosti so zošívaním cievnych stien, pri čom si pomáha zväčšujúcimi okuliarmi alebo mikroskopmi.
Robot by mal aj tento úkon zvládať na výbornú. A aby toho nebolo málo, počas operácie si vraj dokáže celkom sám meniť chirurgické nástroje. Konkrétne kapacity v oblasti precízneho šitia výrobca demonštroval formou videa, na ktorom robot narezal a následne štyrmi stehmi prišil kukuričné zrno.
Vďaka robotovi nemusí chirurg sedieť či stáť priamo pri pacientovi. Operáciu môže vykonávať na diaľku. Robot je vybavený dvoma ramenami, pričom dokáže prenášať obraz v reálnom čase do špeciálnych okuliarov vybavených OLED displejom. Samotné ovládanie prebieha prostredníctvom ovládačov, ktoré dizajnom pripomínajú pero.
Sony uvádza, že prostredníctvom robota je možné zašívať cievy s priemerom od 0,6 milimetra.