Smartfóny Huawei sa už dlhé roky trápia prísnymi sankciami zo strany Spojených štátov, ktoré im zamedzili prístup ku kľúčovým dodávateľom komponentov. Z tohto dôvodu sa čínsky výrobca musel zariadiť po svojom. Mnohí iste verili, že ho obmedzenia položia na kolená, no po piatich rokoch je tu stále s nami a telefóny produkuje aj naďalej. Komponenty a riešenia, o ktoré prišiel, nahradil alternatívami z vlastnej dielne. A platí to aj pre softvér.
Ako píše server Gizmochina, práve v oblasti softvéru čaká smartfóny Huawei obrovská zmena. Podľa správy od Nikkei Asia sa očakáva, že už v priebehu tohto roka definitívne presedlajú na ekosystém HarmonyOS, čím úplne prídu o podporu aplikácií pre Android.
Krátky pohľad do histórie
Tvrdé sankcie na adresu Huawei uvalili Spojené štáty ešte v roku 2019, kedy prezidentské kreslo zahrieval Donald Trump. Zariadenia čínskeho výrobcu boli podozrievané zo špionáže. Trumpova administratíva ich označila za hrozbu pre národnú bezpečnosť, keď údajne zbierali citlivé údaje o svojich používateľoch a následne ich zasielali svojej domovskej vláde.
Pochopiteľne, Huawei sa proti tomuto obvineniu bránil, no neúspešne. V okamihu prišiel o mnoho dôležitých spoluprác, ktoré umožňovali jeho smartfónom držať sa na popredných priečkach rebríčku popularity, a to po celom svete. Tvrdou ranou bol najmä zákaz spolupráce so spoločnosťou Qualcomm, ktorá Huawei dodávala čipy, a odstavenie od spolupráce s Google, ktorý poskytoval svoje obľúbené služby a operačný systém Android.
Huawei to však aj napriek všetkej tej nepriazni nevzdal a smartfóny produkuje dodnes. To, čo mu bolo zobraté, si vyrobil alebo navrhol vlastnými rukami. Čipy Qualcomm nahradil vlastnými čipmi Kirin, Android zase vymenil za vlastný systém HarmonyOS.
Prichádza HarmonyOS Next
Ten sa v priebehu posledných rokov výrazne zdokonaľoval, aby bol jedného dňa pripravený na definitívne osamostatnenie sa. A presne k tomu by malo dôjsť už tento rok – HarmonyOS nahradí HarmonyOS Next, čiže operačný systém kompletne oslobodený od akýchkoľvek väzieb na Android.
V súčasnosti ponúka HarmonyOS Next podporu pre zhruba 4 000 aplikácií, medzi ktorými nájdeme aj niekoľko známych mien, ako napríklad Alipay či McDonald’s. Do konca roka chce mať v ponuke viac ako 5 000 aplikácií, pričom konečným cieľom je ponuka až s 500 000 aplikáciami.
Dôležitá pomoc
Rozmachu HarmonyOS Next výrazne napomáhajú iné čínske korporácie a podniky, ktoré motivoval úspech minuloročného radu Mate 60. Neskôr výrobca vydal rad Nova 10, pričom nedávno debutovala séria Pura 70. Všetky uvedené kúsky sa stretli s veľmi pozitívnymi ohlasmi.
Podľa kanadskej výskumnej spoločnosti TechInsights sa Huawei v tomto roku podá predať až 10 miliónov kusov Pura 70. Rovnako predpovedá úspech aj pre rad Mate 70, ktorý sa má aktuálne pripravovať.
Na rozvoj HarmonyOS Next má nemalý vplyv aj WeChat, čo je mimoriadne obľúbená platforma na území Číny. Okrem četovania umožňuje aj telefonovanie, videokonferencie, ale aj objednávanie jedla čo mobilné platby. Podpora takto významného hráča je pre Huawei obrovským prínosom.
Ak všetko klapne, môže v budúcnosti dôjsť k momentu, kedy bude HarmonyOS Next figurovať ako bojaschopný konkurent pre súčasné dva popredné operačné systémy, teda Android a iOS. No samozrejme, cesta to bude náročná a zrejme nejaký čas potrvá, kým sa dostaneme na jej koniec.