Nákupné košíky Slovákov sa zásadne predražujú. Po tom, čo sme sa dozvedeli o možnom zavedení tzv. dane z cukru, kvôli ktorej sa predražia nielen sladené nápoje, ale aj ochutené mlieka či proteínové koncentráty, sa dozvedáme o zdražovaní ďalšej základnej potraviny, ktorú bežne konzumuje väčšina z nás. Reč je o káve.
Ako píše portál TVNOVINY.sk, cena kávy na svetových trhoch atakuje rekordné výšky. Cenový rast bol zaznamenaný najmä pri odrode robusta, no ani arabica príliš nezaostáva.
Káva si komplikovaným obdobím prechádza už dlhšie. S nepriazňou bojuje v podstate už niekoľko rokov, pričom ani tento rok nedochádza k zlepšeniu. Práve naopak, situácia sa ešte väčšmi zhoršuje, čo sčasti možno pripísať nepriaznivému počasiu vo Vietname, ktorý figuruje ako jeden z najväčších producentov robusty – pripadá mu zhruba tretina celosvetovej produkcie.
Hrôzostrašné maximá
Produkcia kávy je čoraz zložitejšia, čo sa odráža na konečných cenách. Tie majú dosahovať najvyšších úrovní za posledných viac ako 50 rokov. Konkrétne vietnamskí producenti očakávajú, že produkcia a export kávy klesne až o 20 percent.
Nepriaznivé podmienky vo Vietname ovplyvňujú aj ceny kávy na Slovensku. S robustou pracuje napríklad pražiareň 9 Grams Coffee v Žiline. Tá uviedla, že v tomto roku sa ceny dvihli až o 40 percent. Je teda viac-menej isté, že bude nútená pristúpiť k zdražovaniu, čo napokon pocítia aj koneční konzumenti.
Pokiaľ ide o ceny kávy v bežných obchodoch, tie by sa mali dvihnúť taktiež, hoci nie až tak extrémne. Podľa analytika by sa v priebehu polroka mohli dvihnúť o 5 až 10 percent.
Zdražuje aj arabica
Pokiaľ ide o arabicu, zdražovanie tejto odrody je do veľkej miery zapríčinené práve zdražením robusty. Predtým bol problémový najmä rok 2022, kedy Brazíliu trápili dlho trvajúce mrazy, čo ohrozilo výrobu. V tom čase ceny dosahovali najvyšších hodnôt za posledných 7 rokov – kilogram vychádzal na vyše 5 eur. V súčasnosti cena za kilogram činí 4,13 eura.
Podľa štatistického úradu došlo práve v roku 2022 k výraznému rastu cien kávy. Priemerná cena za balenie o hmotnosti 250 g stúpla z troch eur na štyri eurá. Približne na rovnakej úrovni sa drží aj dnes.