Slovensko má pred sebou temnejšie obdobie. Sloboda tlače je jedným zo základných ukazovateľov, ktorý svedčí o kvalite života občanov. Každý občan modernej demokratickej krajiny by mal mať právo na prístup k necenzurovaným, neskresleným, a teda pravdivým informáciám. No žiaľ, nie všade je niečo také zárukou. A možno mnohých prekvapí, že v tomto smere na tom bohvieako dobre nie je ani Slovensko.
Vyplýva to z rebríčku slobody médií, ktorý zostavuje a publikuje organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), píše denník Pravda. Jeho posledná iterácia prezradila, že Slovensko sa prepadlo až o 12 priečok a skončilo ako 29. z celkovo 180 hodnotených krajín. Síce stále máme celkom slušný percentil, takýto prepad neveští nič dobré.
Z hľadiska slobody médií ide svetu príkladom Nórsko. Na opačnom konci rebríčka, čiže na poslednom mieste, skončila Eritrea. V porovnaní so Slovenskom dopadla lepšie napríklad aj susedná Česká republika, ktorá sa umiestnila na 19. priečke. Zvyšok krajín V4 však dopadlo horšie. Maďarsko skončilo na 67. priečke a Poľsko na 47. priečke. Čo sa týka zvyšných susedov, Rakúsko sa umiestnilo na 32. priečke,Ukrajina na 61. priečke.
Slobodu naštrbujú politici
RSF dokonca poukázali priamo na Slovensko. Naša krajina sa síce stále umiestňuje celkom vysoko, no medziročne vykázala najväčší prepad za posledných zhruba 15 rokov. Varuje pritom na hrozbu manipulácie volieb za využitie umelej inteligencie (AI). Konkrétne dáva do pozornosti prípad, kedy bola za využitia AI vytvorená falošná audio nahrávka známej novinárky Moniky Tódovej. Tú RSF považujú za jeden z prvých zdokumentovaných prípadov tohto typu útoku na novinárov s cieľom ovplyvniť výsledok demokratických volieb.
Slobode tlače vraj neprospel ani návrat Roberta Fica k moci. Strana SMER – SD zvíťazila v posledných parlamentných voľbách, čím sa Ficovi otvorili dvere k premiérskemu kreslu.
„Novinári pracujú v nepriateľskom prostredí a verejnoprávne aj súkromné médiá zostávajú zraniteľné voči záujmom nesúvisiacim s novinárčinou,“ dopĺňajú.
„Novinári pracujú v nepriateľskom prostredí a verejnoprávne aj súkromné médiá zostávajú zraniteľné voči záujmom nesúvisiacim s novinárčinou.“
Reportéri bez hraníc
V susednom Česku vraj pre slobodu tlače predstavuje nemalú hrozbu vysoká koncentrácia súkromných médií a tiež nenávisť voči novinárom na internete. Je tu však šanca na zlepšenie, a to vďaka legislatívnym zmenám, ktorá sa podarilo uskutočniť koalícii premiéra Petra Fialu.
Slovensko sa prepadlo, no mohlo by byť aj horšie
Späť k Slovensku – treba uznať, že i keď sme sa medziročne prepadli až o 12 priečok, stále sme na tom ako-tak slušne. V rebríčku prekonávame viaceré veľké krajiny, ktoré možno označiť za veľmoci, vrátane Spojených štátov. Tie sa umiestnili až na 55. mieste.
Najviac katastrofálne sú na tom krajiny z Ázie a severovýchodu Afriky. Napríklad Rusko, ktoré je taktiež svetovou veľmocou, skončilo na 162. mieste. Stále je to však o čosi lepší výsledok, než akým sa môže pochváliť Čína. Tá obhajuje 172. priečku.
Pokiaľ ide o krajiny, ktoré médiám poskytujú najviac slobody, sú nimi:
- Nórsko
- Dánsko
- Švédsko
- Holandsko
- Fínsko
- Estónsko
- Portugalsko
- Írsko
- Švajčiarsko
- Nemecko
Kompletný rebríček krajín s najväčšou, resp. najmenšou slobodou pre médiá nájdete na tomto odkaze.