Vláda oficiálne odobrila nový projekt, ktorý bude stáť niekoľko miliárd eur. Konkrétne udelila zelenú plánu výstavby novej atómovej elektrárne. Nachádzať by sa mala v areáli atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Schválenie projektu v priebehu posledných dní niekoľkokrát avizoval premiér Robert Fico, pričom definitívny verdikt padol v rámci výjazdového rokovania vlády v Handlovej, píše portál oPeniazoch.sk
Štát chce výstavbou novej elektrárne využiť infraštruktúru, ktorú po sebe zanechali doposiaľ odstavené jadrové bloky v Bohuniciach. Premiérov kabinet v Handlovej plány týkajúce sa výstavby potvrdil aj prijatím uznesenia. To nám naznačuje, okrem iného, kedy by mohli byť známe ďalšie dôležité podrobnosti.
„Vláda schvaľuje zámer výstavby nového jadrového zdroja s inštalovaným výkonom do 1 200 MW a s využitím existujúcej infraštruktúry v lokalite Jaslovské Bohunice,“ uvádza sa v uznesení.
Detaily zatiaľ nepoznáme
Kabinet taktiež zadal úlohu ministrom financií a hospodárstva, aby rozpracovali detaily projektu. Ak všetko pôjde podľa plánu, zverejnené by mohli byť do konca októbra tohto roku. Do tohto termínu taktiež má byť známe aj finančné zabezpečenie výstavby a objasnený proces výberu investora, ako aj technológie, ktorá je vhodná na výstavbu elektrárne.
Pokiaľ ide o otázku vlastníctva, Fico počas pondelkového kontrolného dňa oznámil, že novo vybudovaná elektráreň bude výhradne vo vlastníctve štátu. To však neodpovedá na otázku, kto sa o ňu bude starať. Doteraz projekt prípadného jadrového zdroja v Bohuniciach zastrešuje pološtátna firma JESS, v ktorej štát vlastní 51-percentný podiel. Zvyšných 49 percent vlastní česká energetická skupina ČEZ.
Najväčší na Slovensku
Nech už to bude ako chce, nový blok má byť vôbec najväčším na Slovensku. Inštalovaným výkonom má prekonávať obidva dobudované bloky v Mochovciach, a to o približne 250 MW. Dobudované bloky majú inštalovaný výkon necelých 950 MW.
Nový blok sa bude od predošlých projektov tohto typu odlišovať aj tým, že nebude ruskej výroby. Denisa Saková, ministerka hospodárstva, v pondelok prehlásila, že z politického hľadiska je nepredstaviteľné, aby technológiu pre nový projekt dodávali Rusi. Opierať sa vraj bude o medzinárodný tender, v rámci ktorého sa očakáva ako záujem amerického Washingtonu, tak aj záujem francúzskeho Framatome, prípadne juhokórejských dodávateľov, ktorí budujú jadrové elektrárne v Ázii.