Vesmír je plný fascinujúcich javov a úkazov. Čas od času sa však udeje niečo, z čoho nám prebehne mráz po chrbte. A niečo také sa stalo aj včera – Slnko nás v utorok prekvapilo najsilnejšou erupciou za takmer dve dekády. Naposledy k erupcii tak veľkého rázu došlo v roku 2005, píše denník SME na základe informácií agentúry SITA.
K predmetnej erupcii došlo v utorok, teda len pár dní po tom, čo Zem zasiahli silné slnečné búrky, v dôsledku ktorých sa na nezvyčajných lokalitách začali zjavovať polárne žiary. Tento úkaz bolo možné pozorovať dokonca aj na Slovensku.
Erupcia je vnímaná ako súčasť 11-ročného slnečného cyklu. Ten sa podľa Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) pomaly blíži k svojmu vyvrcholeniu. Na stupnici pre slnečné erupcie dosiahla úrovne X8,7. Ako ste už zrejme vyrozumeli z predošlých viet, to nie je zrovna málo.
Aké budú následky?
Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) prezradil, že v dôsledku geomagnetickej búrky sa jeden z jeho environmentálnych satelitov nečakane otočil, nakoľko dosiahol príliš nízkej nadmorskej výšky. Následne mal prejsť do stavu hibernácie, resp. bezpečného režimu.
NASA taktiež upozornila astronautov, ktorí sa momentálne nachádzajú na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), aby sa pre istotu zdržiavali v silne tienených oblastiach, a to kvôli žiareniu.
Ostatne by však posledná aktivita našej hviezdy nemala predstavovať žiadne vážnejšie riziká. Zem si tak zrejme môže vydýchnuť. K erupcii totiž došlo na strane Slnka odklonenej od Zeme.