Android sa za tie mnohé roky svojej existencie prešiel kvantom väčších i menších zmien. Je však pravda, že nie všetky z nich Google zvládol adekvátne odkomunikovať. Portál Android Authority aktuálne upozorňuje na funkciu, ktorá je náramne šikovná a súčasťou operačného systému je už od roku 2017. Napriek tomu ale o nej veľa ľudí nevie.
Jeden z redaktorov webu sa rozhodol vyhotoviť článok o tom, prečo nikdy neopustí Android v prospech iOS. Pre účely experimentu sa rozhodol presedlať na iPhone 15, no jeho skúsenosť mala ďaleko od príjemnej. Informoval, že mu obzvlášť chýbala jedna drobná, no náramne užitočná funkcia. Pozoruhodne však o nej mnohí nikdy ani len nepočuli. Konkrétne odkazoval na funkciu oznamovacích, resp. notifikačných kanálov.
Mnohí o nej nikdy nepočuli
V ankete, ktorú web usporiadal, zahlasovalo približne 5 300 ľudí. Až 43,6 percenta z nich uviedlo, že nevedia, čo presne notifikačné kanály sú alebo na čo presne slúžia. Druhý tábor bol čosi menší – 40,2 percenta respondentov potvrdilo, že o notifikačných kanáloch vedia a aj ich používajú. Taktiež súhlasia s tým, že táto funkcia by bola prínosná aj pre iOS.
„Notifikačné kanály sú dobré a Apple by ich mal rozhodneskopírovať (a v iOS mi chýba história notifikácií a v menšej miere aj uspávanie notifikácií),“ uviedol jeden z hlasujúcich.
Našli sa však takí, ktorí si myslia, že iOS má v porovnaní s Androidom lepší systém spracúvania oznámení. Jeden z nich dokonca uviedol, že v minulosti Android spravoval notifikácie lepšie, než ako to robí teraz: „Ak porovnávate s najnovšími verziami systému Android, potom áno, rozdiel je menší jednoducho preto, lebo Google spravil oznámenia oveľa horšími. V prípade Androidu 11 a starších verzií nie je ani vtipné, o koľko sú oznámenia lepšie, než v prípade modernejších verzií.“
Lepšia organizovanosť, lepšia kontrola
A čo presne tie notifikačné kanály vlastne sú? Ide o funkciu, ktorá rozdeľuje notifikácie do jednotlivých kategórií podľa toho, akého typu obsahu sa týkajú. Konkrétne skupiny je možné oddeľovať rôznymi indikátormi, napríklad farbou, zvukom upozornenia či vzorom vibrácie. Slúži teda primárne na usporiadanie notifikácií, čo vedie k vyššej organizovanosti a obecne lepšej kontrole nad zariadením.
Ak by ste niečo také ocenili aj na svojom telefóne, máme pre vás dobrú správu. Aktivácia notifikačných kanálov nie je vôbec náročná. Stačí, keď prejdete do nastavení upozornení konkrétnej aplikácie a následne vyberiete správanie, ktoré vám príde najvhodnejšie.