Umelá inteligencia (AI) sa postupne stáva čoraz menej oddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Jej vplyv možno cítiť v rôznych smeroch, hoci si to často ani neuvedomujeme. Chcete príklad? Pozrite sa na svoj smartfón. Aj ten využíva kopu funkcií, ktoré sa za využitia AI snažia o váš maximálny komfort a čo najpríjemnejší používateľský zážitok.
AI v smartfónoch však môže v budúcnosti plniť oveľa dôležitejšiu úlohu. Naznačuje to správa, podľa ktorej má Samsung v pláne využiť pokročilú technológiu na predĺženie výdrže svojich telefónov. Upozornil na ňu server PhoneArena.
Nie je to len o hardvéri
Výdrž batérie v smartfóne je celkom komplexnou problematikou. Mnohí by si mysleli, že celková výdrž na jedno nabitie závisí len od toho, aká objemná je batéria. A áno, je to jeden z určujúcich faktorov. Nie je však jediný.
Často sa stávame svedkami toho, ako smartfón s obrovskou 5 000 mAh batériou vydrží kratšie, ako iný smartfón, ktorý má, dajme tomu, len 4 000 mAh batériu. Býva tomu tak preto, lebo dôležitú úlohu zohráva aj softvér. Ak nie je správne optimalizovaný, môže zbytočne čerpať cenné percentá poza náš chrbát, čo vedie ku kratšej výdrži.
Exemplárnym príkladom sú novšie generácie iPhonov, ktoré ani zďaleka nemajú najväčšie batérie na trhu. Napriek tomu však z hľadiska výdrže schovávajú do vrecka veľkú časť konkurencie. iOS je jednoducho tak skvele optimalizovaný systém, že šetrí energiu všade, kde to ide, a to bez viditeľných následkov.
Samozrejme, aj viaceré značky zo sveta Androidu v tomto smere zásadne pokročili. Takmer každý výrobca používa okrem základného operačného systému vlastnú nadstavbu. Pre Samsung je to One UI, pre OnePlus je to OxygenOS, pre Vivo je to zase Funtouch OS. Výrobcovia práve prostredníctvom týchto nadstavieb implementujú rôzne funkcie a systémy, ktorých cieľom je maximalizovať šetrenie energie v batérii.
Prečo nepoužijú väčšie batérie?
Áno, ak by výrobcovia vo svojich smartfónoch používali batérie s kapacitami napríklad 8 000 alebo 9 000 mAh, výdrž by sa nepochybne zlepšila. Problém je v tom, že použitie takto objemných batérií by znamenalo hrubšie a ťažšie konštrukcie, ktoré by už nemuseli byť až tak pohodlné na používanie. Komfort je stále veľmi silným faktorom v azda každom rozhodovacom procese, pokiaľ ide o smartfóny.
Z tohto dôvodu sa firmy snažia kompenzovať limitácie hardvéru softvérom.
Samsung chce posunúť latku ešte vyššie
Pokiaľ ide o telefóny Samsung Galaxy, aj tie sa dnes dokážu pochváliť solídnou výdržou. A platí to predovšetkým u modelov Galaxy S Ultra, ktoré sa už od svojho vzniku dodávajú s 5 000 mAh akumulátorom.
Mnohí by si mysleli, že z hľadiska výdrže na jedno nabitie sa tieto modely za posledné roky nikam neposunuli. Opak je však pravdou. Hoci stále vydržia zhruba jeden deň, treba si uvedomiť, že ponúkajú stále viac a viac energeticky náročných funkcií a možností. K vylepšeniam teda dochádza, len ich jednoducho nevidno na prvý pohľad.
V budúcom roku však môže dôjsť k ešte výraznejším zmenám. Špekuluje sa, že Samsung aj pri modeli Galaxy S25 Ultra použije 5 000 mAh článok s podporou pre 45 W nabíjanie, pravdepodobne kvôli tomu, aby nedošlo k navýšeniu nákladov, a teda aj konečnej ceny zariadenia. Toto zistenie mnohých zaskočilo, keďže predošlé predpovede tvrdili, že dôjde ako k navýšeniu objemu batérie, tak aj k zrýchleniu nabíjania.
Avšak to, že kapacity ostanú nezmenené, ešte neznamená, že sa nedočkáme žiadneho zlepšenia. Informátor známy ako PandaFlash na sociálnej sieti X zverejnil príspevok, v ktorom s odkazom na nemenovaný zdroj uvádza, že Samsung na predĺženie výdrže batérie v Galaxy S25 Ultra využije umelú inteligenciu. Vraj sa dočkáme novej funkcie s názvom Battery AI, ktorá predĺži výdrž na jedno nabitie o 5 až 10 percent. A to nie je zrovna málo.
Žiaľ, informátor vraj nezískal informácie o tom, ako presne bude nová funkcia zlepšovať výdrž. Dokonca priamo neuviedol ani to, pre ktoré modely bude dostupná. Keďže však o nej napísal v príspevku týkajúcom sa budúcej generácie vlajkových lodí Galaxy, s vysokou pravdepodobnosťou debutuje na modeli Galaxy S25 Ultra.
Samozrejme, keďže ide o informáciu od neznámeho zdroja, aspoň zatiaľ vám ju odporúčame brať s rezervou.