Odborníci na bezpečnosť odhalili ďalšiu skupinu, ktorej cieľom je šírenie dezinformácií a spochybňovanie dôveryhodných zdrojov. Konkrétne ide o sieť s názvom CopyCop, ktorá na šírenie nepravdivých tvrdení využíva veľké jazykové modely (LLM) umelej inteligencie (AI). Krajinou pôvodu má byť Rusko, pričom sa predpokladá, že je priamo napojená na Kremeľ. Téme sa venuje server CyberNews.
Sieť využívajúca AI kopíruje obsah mainstreamových médií, ktorý následne prejde úpravou a zmení sa na politicky orientovanú propagandu. Výsledok je šírený prostredníctvom neautentických médií, a to v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve alebo Francúzsku. V priebehu svojho pôsobenia mala publikovať už 19 000 článkov.
Činnosť ruskej dezinformačnej site odhalili odborníci na výskum hrozieb pod skupinou Insikt Group, ktorá figuruje ako divízia spoločnosti Recorded Future. Identifikovali ju ešte začiatkom marca tohto roku.
Pretvára obsah legitímnych publikácií
Funguje na celkom jednoduchom princípe. Za pomoci umelej inteligencie prehľadáva obsah legitímnych zdrojov, ktorý sa týka spoločnosť polarizujúcich problematík, ako je napríklad vojna na Ukrajine. De facto je obsah transformovaný na propagandu, ktorá kritizuje západnú politiku a podporuje ruské postoje.
Okrem vojny na Ukrajine sa upravené články často zaoberajú aj vojnovým konfliktom medzi Izraelom a Hamasom, pričom obviňujú Izrael z páchania vojnových zločinov. Rovnako sa týkajú aj nadchádzajúcich prezidentských volieb v Spojených štátoch, a to tak, že kritizujú postoje súčasného prezidenta Joea Bidena a podkopávajú aktivitu demokratov v Snemovni reprezentantov a Senáte.
„Okrem plagiovaného obsahu začala sieť v posledných týždňoch získavať značnú angažovanosť zverejňovaním cieleného, ľuďmi vytvoreného obsahu,“ uvádza Insikt Group.
Viac ako desať čerstvo zaregistrovaných domén imituje americké spravodajské publikácie, pričom infraštruktúra sa točí okolo známej dezinformačnej webovej stránky DCWeekly, ktorú prevádzkuje občan Spojených štátov a utečenec John Mark Dougan, ktorý v roku 2016 utiekol do Ruska.
Podpora (pro)ruských aktérov
Obsah publikovaný skupinou CopyCop taktiež posilňujú ruským štátom podporovaní aktéri, ako napríklad Doppelgänger a Portal Kombat. Za zmienku taktiež stojí Nadácia na boj proti nespravodlivosti, ktorú v minulosti financoval ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, alebo neautentická spravodajská agentúra InfoRos, ktorú „s veľkou pravdepodobnosťou prevádzkuje Hlavné riaditeľstvo Generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie (GRU), jednotka 54777.“
Ako už bolo spomenuté, existencia skupiny CopyCop bola odhalená v marci. Len v priebehu dvoch mesiacov pritom mala publikovať až 19 000 dezinformačných článkov. V priemere to vychádza na 1 článok za hodinu naprieč všetkými analyzovanými webstránkami.
Skutočnosť, že proces je aspoň z veľkej časti automatizovaný a obsah skopírovaný, dokazuje aj veľké množstvo gramatických chýb.
Kritika liberálov a NATO
Pokiaľ ide o aktivitu skupiny vo Francúzsku, jazykovým modelom bolo prikázané, aby zaujali konzervatívny postoj voči liberálnej politike prezidenta Macrona a podporovali francúzskych občanov z radov pracujúcich.
V prípade USA zase bolo systému nakázané, aby vykresľoval tamojšiu vládu a korporácie s cynickým alebo negatívnym tónom. Tento príkaz bol uložený aj pri témach týkajúcich sa NATO.
Odborníci vnímajú aktivitu CopyCot za veľké riziko, a to predovšetkým v rámci nadchádzajúcich veľkých udalostí, jednou z ktorých budú aj už zmienené prezidentské voľby v USA. Odborníci budú musieť zabezpečiť, aby sa dezinformačný obsah šíril v čo najmenšej miere, ideálne vôbec. Legitímne médiá zase čelia riziku, že ich obsah bude zneužitý na nekalé účely, čím sa môže poškodiť ich dobré meno.