Švédska automobilka Polestar úspešne nabila prototyp elektromobilu za 10 minút. Spoločnosť to dokázala vďaka špeciálnej batérii postavenej na kremíku, ktorú jej dodal izraelský startup StoreDot, informoval Car Magazine.
Batérie od StoreDot namiesto grafitu využívajú kremíkové anódy, ktoré dokážu uložiť 10-násobne viac lítiových iónov než grafit a zároveň zaberajú menej miesta. To znamená, že sú efektívnejšie, majú dlhšiu životnosť a ponúkajú rýchlejšie nabíjanie.
Z 10% na 80% za pár minút
Polestar a StoreDot sú presvedčení, že dosiahli vôbec najrýchlejšie nabíjanie elektromobilu s takouto batériou. “Vodiči odteraz môžu cestovať na dlhé vzdialenosti s rovnakou slobodou a pohodlním ako s tradičnými vozidlami so spaľovacími motormi,” povedal generálny riaditeľ StoreDot, doktor Doron Myersdorf.
Výhodou riešenia od StoreDot je fakt, že ich batérie môžu výrobcovia implementovať aj do aktuálnych elektromobilov a nabíjať s amôžu cez rovnaké DC nabíjačky. “Táto technológia úplne zmení očakávania spotrebiteľov a výrazne zrýchli adopciu elektromobilov,” zhodnotil úspešný test generálny riaditeľ Polestar, Thomas Ingenlath.
Toyota vyvíja batériu s dojazdom 1 500 km
Polestar a StoreDot nie sú jedinými firmami, ktoré zaujíma technológia batérií. Na novinke pracuje aj japonská Toyota, ktorá vyvíja solid-state batériu schopnú ponúknuť dojazd až 1 500 kilometrov. Stihnúť to chce do roku 2027.
StoreDot je však popredu. Prvé batérie chce firmám dodať už tento rok a do roku 2028 chce ponúkať batérie, ktoré za 3 minúty nabíjania ponúknu dojazd 160 kilometrov.