Žiadny smartfón nie je dokonalý. Dokonca aj v tých najprémiovejších vlajkových lodiach sa občas objavia nepríjemné problémy, ktoré výrazne sťažujú ich používanie. A výnimkou nie sú ani smartfóny od Apple. Pri tých sa používatelia zvyknú sťažovať napríklad na to, že sa im odmietajú nabiť do plnej kapacity (100 percent).
Všimol si si tento problém na svojom iPhone aj ty? Ak áno, tak si tu na správnom mieste. Z odsekov nižšie totiž zistíš, že v skutočnosti nemusí byť riešenie také komplikované.
Mnohí sa iste hneď vystrašia, že nenabíjanie sa do plnej kapacity je výsledkom degradácie batérie v priebehu času. Ak nevieš, degradácia batérie znamená priebežné ubúdanie maximálnej kapacity akumulátora. Ide o nevyhnuteľný jav, no dá sa spomaliť.
Háčik je v tom, že aj keď batérii časom ubudne maximálna kapacita, nabíjací proces by mal stále prebiehať do 100 percent, teda plného stavu. Rozdiel je jedine v tom, že tento plný stav má po novom o čosi nižší strop.
Vždy rovnaký limit
Možno si si všimol, že sa tvoj iPhone zakaždým nabíja na približne rovnaké percento, zvyčajne to býva okolo 80 percent. Ak tento scenár sedí, môžeš si s kľudom na duši vydýchnuť. To, čo sa ti deje, totiž nie je chyba v zariadení, ale len funkcia, ktorá slúži na spomalenie jeho opotrebenia.
Apple spoločne s operačným systémom iOS 13 v septembri 2019 uviedol do podporovaných zariadení funkciu s názvom „Optimalizované nabíjanie“. Táto funkcia jednoducho zamedzuje smartfónu nabiť sa nad 80 percent, ak nabíjací proces prebieha v čase, kedy používateľ zvyčajne svoj telefón nepoužíva.
„iPhone si bude pamätať, kedy ho spravidla nabíjate, a počas nečinnosti sa nenabije na viac ako 80 percent. Spomalí to starnutie batérie,“ uvádza sa v popise funkcie.
V skutočnosti teda príčinou nenabíjania doplna nie je chyba, ale len akási preventívna softvérová zábrana. Osobne si myslím, že vypínať funkciu nie je nutné. Sám ju mám zapnutú už odkedy som svoj iPhone prvýkrát vybral z krabičky, spustil a nastavil, pričom musím uznať, že vzorce môjho používania si systém pamätá naozaj veľmi dobre.
A samozrejme, pomáha spomaľovať degradáciu článku, čo je obrovské plus. Viacero odborníkov sa zhodlo na tom, že najideálnejšie je batériu v smartfóne nabíjať nie od nuly do 100 percent, ale udržiavať ju niekde medzi 20 a 80 percentami.
Vypnutie by stálo za zváženie asi len v prípade, že si dáš svoj iPhone nabiť v nezvyčajnom čase, pričom potrebuješ, aby sa automaticky nabil aj nad 80 percent. Ak tak chceš urobiť, stačí aplikovať nasledovný proces: Nastavenia → Batéria → Zdravie a nabíjanie batérie → Optimalizované nabíjanie.
Ako môžem spomaliť vybíjanie?
Ak máš pocit, že ti tvoj telefón vydrží príliš krátko na jedno nabitie, možno nebude na škodu ho trochu prejsť a odľahčiť ho od zbytočných bremien. V priebehu bežného dňa často bez jasného uvedomenia zapíname kvantá funkcií, ktoré potom akosi zabúdame vypnúť.
Exemplárnym príkladom je „Osobný hotspot“, čo je funkcia, po ktorej zapnutí sa tvoj telefón mení na prenosný router a umožňuje iným zariadeniam pripojiť sa na internet. Veľakrát sa mi stalo, že som zabudol funkciu vypnúť, čím som zbytočne prišiel o pár drahocenných percent energie.
Nápomocné taktiež môže byť vypínanie aplikácií, ktoré neustále pracujú na pozadí a pýtajú si zbytočne veľa zdrojov. Mnohé z týchto aplikácií sú poskytované tretími stranami, a teda ich vypnutie nijak neovplyvní funkcionalitu smartfónu.
V tomto smere môžu byť problém napríklad aplikácie, ktoré si vyžadujú neustály prístup k polohe používateľa. Kvôli tomu musí neustále pracovať GPS, z ktorej aplikácia čerpá potrebné údaje. A lokalizačné služby nie sú zrovna nenáročné, pokiaľ ide o spotrebu energie.
No aj v tomto prípade exisutje jednoduché riešenie. Stačí, ak opäť navštíviš sekciu s nastaveniami batérie a zobrazíš si graf využitia energie. Ak si všimneš, že jedna aplikácia má príliš vysokú spotrebu, jednoducho ju vypneš. A ak ide o aplikáciu využívajúcu dáta o polohe, môžeš skúsiť jej odobrať oprávnenie na prístup k týmto dátam. Spravíš tak nasledovným postupom: Nastavenia → Súkromie a bezpečnosť → Lokalizačné služby.