NVIDIA chce výrazne diverzifikovať svoje produktové portfólio. V budúcnosti sa vraj neplánuje zameriavať iba na grafické čipy a čipy pre systémy umelej inteligencie, ale aj na dedikované CPU pre počítače. Ako píše server VideoCardz.com, spoločnosť by mohla tento plán pretaviť do reality už budúci rok.
Zvesti o potenciálnom CPU z dielne NVIDIA kolujú internetom už dlhšie, pričom medzi nimi možno pozorovať zásadné odlišnosti. Žiaľ, ohľadne parametrov nemáme k dispozícii žiadne oficiálne informácie, takže zatiaľ nemôžeme nič potvrdiť.
3 nm výrobný proces a LPDDR6 pamäť
CPU od NVIDIA sa venoval aj informátor známy ako AGF. Ťažko určiť jeho dôveryhodnosť, keďže v tejto branži je celkom nový. Konkrétne tvrdí, že prvý model bude vybavený jadrami ARM Cortex-X5 v spolupráci s grafickými čipmi NVIDIA Blackwell. Taktiež očakáva, že procesor bude využívať operačný pamäť typu LPDDR6, a že bude založený na výrobnom procese N3P spoločnosti TSMC.
Informátor Kepler_L2 je trochu iného názoru. Podľa neho bude procesor postavený na 3 nm technológií Intelu.
V tomto smere možno poukázať na nedávny rozhovor, ktorý sa odohral medzi agentúrou Bloomberg a generálnymi riaditeľmi Dell a NVIDIA. Nepriamo im bola položená otázka týkajúca sa plánov v oblasti počítačov využívajúcich umelú inteligenciu, resp. AI počítače. Odpovede riaditeľov naznačili, že NVIDIA skutočne niečo chystá. Čo presne sa dozvieme možno už v priebehu budúceho roku.
Nebude to po prvýkrát
Stojí za zmienku, že procesory NVIDIA sa v počítačoch s OS Windows už v minulosti objavili. Stačí sa vrátiť do roku 2012, kedy Microsoft predstavil počítač Surface RT. Poháňaný bol práve čipom značky NVIDIA, konkrétne modelom Tegra 3. Nadchádzajúca generácia zariadenia, teda Surface 2, používala čip Tegra 4.
No to je asi tak všetko, pokiaľ ide o NVIDIA CPU a počítače. Procesorov Tegra sa síce predali milióny, no z veľkej časti vďaka konzole Nintendo Switch, ktorá využíva čip Tegra X1.
Najnovšie plány spoločnosti tak zrejme možno brať ako opätovný pokus o preniknutie do segmentu CPU pre počítače. V minulosti sa nedokázala udržať, tentokrát to možno bude iné. Rozhodne to ale nebude jednoduchá úloha, keďže bude súperiť so silne etablovanými gigantmi, teda Intelom a AMD.
Ťažko povedať, či sa architektúra ARM dokáže vyrovnať riešeniam konkurencie. No keďže Intel a AMD držia exkluzívne licencie na procesory typu x86, NVIDIA v podstate nemala veľa iných možností.