Nadobudli ste ten nepríjemný pocit, že počas vašej neprítomnosti vám niekto, napríklad partner(ka) alebo rodič, lezie do telefónu? Situácia je to veľmi nepekná, no žiaľ, aj také veci sa dejú. V prípade vzniku takéhoto podozrenia však nie je nutná okamžitá konfrontácia. Na škodu nebude si najskôr zistiť, že k niečomu takému skutočne dochádza, než vznesiete obvinenia. Urobiť tak možno viacerými spôsobmi.
Samozrejme, vo vašom telefóne nemusí sliediť len niekto z rovnakej domácnosti. Môže sa napríklad dostať do rúk kolegu v práci, spolužiaka v škole, v horšom prípade do rúk zlodeja. Všetky tieto možnosti však majú jednu vec spoločnú – predstavujú zásadné ohrozenie vášho súkromia.
Odhalenie vinníka
Existujú aplikácie, ktoré dokážu celkom efektívne monitorovať každú jednu osobu, ktorá tým či onakým spôsobom interaguje s vaším smartfónom. Robí tak aj aplikácia známa ako WTMP, ktorej funkcionalita je založená na celkom jednoduchom princípe.
Je ju totiž možné nastaviť tak, aby prostredníctvom predného (selfie) fotoaparátu na zariadení vyhotovila snímku vždy, keď dôjde k odomknutiu. Alternatívne si môžete nastaviť, aby sa snímka vyhotovovala aj pri každom neúspešnom pokuse o odomknutie. Tak môžete veľmi rýchlo zistiť, či sa niekto sa snaží dostať (alebo sa už dostal) k vašim súkromným veciam.
Vyhotovené fotografie sa pritom nemusia ukladať len priamo do zariadenia. K dispozícii je aj možnosť nahrávania na cloud. O evidenciu teda neprídete ani v prípade, že nečakaný návštevník zavíta do vašej galérie a vymaže usvedčujúcu snímku.
Samozrejme, aby si mohla aplikácia odvádzať svoju prácu, je potrebné jej udeliť oprávnenia na prístup k rôznym citlivým oblastiam smartfónu, vrátane fotoaparátu.
Akonáhle všetko nastavíte, už vám stačí len čakať. Možno zistíte, že jediná tvár, ktorú telefón zachytí, je tá vaša, čím by ste si uľavili od zlého tušenia. Alternatívne budete hneď vedieť, koho obviniť z narúšania vášho súkromia.
Pripomíname, že aplikácia WTMP môže pomôcť aj v prípade, že vám niekto ukradne vaše zariadenie. Ak sa náhodou vyberiete do mesta a po ceste naspäť zistíte, že vám chýba váš telefón, stačí okamžite prejsť do cloudu a zo získaných fotiek zistiť, kto vám ho ukradol, teda ak ste ho len niekde nevytratili.
Obozretnosť a opatrnosť
Toto je len jeden z mnohých spôsobov, akými môžete maximalizovať zabezpečenie svojho zariadenia, a teda ochranu svojho súkromia.
Mnohé z tých ďalších si pritom nevyžadujú inštaláciu žiadnych programov tretích strán. Väčšinu pomocných prostriedkov, dá sa povedať, máte vo svojej hlave. Odkazujeme tým na čo najvyššiu opatrnosť a obozretnosť pri všetkom, čo na svojom smartfóne robíte.
Ak vám napríklad príde podozrivá SMS správa, ktorá vás informuje o tom, že vám bol zaslaný nezaplatený balíček, a obsahuje odkaz vedúci na pofidérnu platobnú membránu, asi viete, že nie je rozumné do nej zadávať svoje platobné údaje. Radšej navštívte oficiálnu stránku služby, ktorá vás kontaktovala, resp. tej, za ktorú sa niekto očividne len vydáva, a o vzniknutom probléme ju informujte.
Obozretnosť a opatrnosť vám môže ušetriť ako kopu starostí, tak aj kopu peňazí. Majte to na pamäti.