NASA na jeseň minulého roku ohúrila celý svet správou, že jej vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST), zachytil na vzdialenej exoplanéte niečo, čo môže byť považované za známky života. Konkrétne sa mu podarilo zistiť prítomnosť dimetylsulfidu (DMS), píše Futurism.
Exoplanéta nesie označenie K2-18b a nachádza sa približne 120 svetelných rokov od Zeme. Čo sa týka DMS, ide o organickú zlúčeninu, ktorá je dôležitým metabolitom u niektorých morských rias a azda najdôležitejšou biomolekulou síry emitovanou do zemskej atmosféry. Špekuluje sa pritom, že exoplanétu pokrýva obrovský oceán. Je možné, že sa v ňom nachádzajú morské riasy?
Tieto špekulácie do istej miery potvrdzuje nielen prítomnosť DMS. Vedcom sa taktiež podarilo v atmosfére planéty identifikovať oxid uhličitý a metán. Môže teda skutočne ísť o teleso, ktoré kompletne pokrýva oceán a ktoré má atmosféru bohatú na vodík.
Má dobré podmienky
Šancu, že na K2-18b skutočne existuje život, taktiež zlepšuje skutočnosť, že sa nachádza v obývateľnej časti vesmíru. Má hviezdu, okolo ktorej obieha, pričom technicky môže dostávať dostatočné množstvo žiarenia na to, aby sa na jej povrchu mohla vyskytovať voda v kvapalnom skupenstve.
Vôbec po prvýkrát bola táto exoplanéta odhalená ešte v roku 2015. Bol to však až JWST, ktorému sa podarilo učiniť hlbšie, teda informatívnejšie pozorovania. Žiaľ, ďalekohľad je nateraz jediným účinným nástrojom, ktorý môžu vedci využívať na bádanie po známkach života. Keďže sa K2-18b nachádza vo vzdialenosti až 120 svetelných rokov, nie je možné k nej vyslať sondu.
Čo sa týka ostatných „parametrov“ z hľadiska veľkosti možno exoplanétu zaradiť niekde medzi Zem a Neptún. Neexistujú však žiadne známe podobnosti s akoukoľvek planétou z našej slnečnej sústavy, takže odborníci sa do značnej miery opierajú len o odhady. Predpokladajú, že K2-18b sa radí medzi tzv. subneptúny. Práve subneptúnmi má byť väčšina doposiaľ objavených planét v galaxii.
Kedy sa dočkáme odpovede?
Nateraz si vedci nie sú úplne istí, či sa JWST skutočne podarilo na povrchu exoplanéty odhaliť prítomnosť DMS. Uistiť nás o tom majú nadchádzajúce prieskumy, analýzy a štúdie. Nikku Madhusudan, astrofyzik z University of Cambridge, prehlásil, že ak sa na povrchu K2-18b skutočne nachádza DMS, mohlo by ísť o jednu z najväčší, ak nie aj absolútne najväčšiu revolúciu v dejinách vedy. Bol by to totiž jeden z najviac presvedčujúcich dôkazov o tom, že život nie je len na Zemi.
Nie je isté, ako dlho prieskum potrvá. Madhusudan však predpokladá, že konečnej odpovede by sme sa mohli dočkať približne do roka, informuje BBC.