Apple nedávno predstavil svetu nový vlajkový čipset M4, ktorým bude poháňať nadchádzajúce počítače a tablety. V rámci prezentácie padlo viacero veľkých sľubov, pričom sa týkali aj výkonu. V tomto konkrétnom smere, zdá sa, Apple svoje slovo plní. Na internet sa totiž dopracovali výsledky testov v bechmarkingových platformách, ktoré dokazujú, že M4 naozaj je výkonnostné monštrum. Upozornil na ne server 9to5Mac.
Procesor M4 debutoval súbežne s novým radom iPadov. Osvojil si ho však len výkonnejší variant v podobe iPad Pro. A ten, súdiac podľa dostupných údajov, dáva konkurencii poriadne zabrať. V známej a často využívanej benchmarkingovej platforme Geekbench dokázal iPad Pro s M4 dosiahnuť skóre 3 700 a 14 500 bodov. Prvé číslo je výsledkom testu na jedno jadro (single-core), druhé výsledkom testu na viac jadier (multi-core).
Takýto výkon je prinajmenšom prekvapujúci. Znamená to totiž, že iPad Pro novej generácie je výkonnejší ako MacBook Air s čipom M3, ktorý debutoval v marci. Na tej istej platforme sa mu podarilo dosiahnuť skóre 3 100 a 12 000 bodov. iPad Pro (2024) tak z hľadiska výsledkov v Geekbench prekonáva MacBook Air (M3) zhruba o 20 percent.
Solídny medzigeneračný rast
Výkon na jedno jadro medzigeneračne (oproti M3) stúpol o 20 percent, zatiaľ čo v porovnaní s M2 je vyššie až o 40 percent. Rozdiel medzi iPad Pro s M2 a iPad Pro s M4 v oboch výkonnostných testoch činí okolo 42 percent. Nový iPad Pro je tak v porovnaní so svojim predchodcom rýchlejší približne o polovicu.
Na základe výsledku testu na viac jadier sa základná edícia M4 môže porovnávať s procesorom M3 Pro. Netreba však zabúdať na to, že aby ste získali M3 Pro, musíte zaplatiť vyše 2 000 eur za 14-palcový MacBook Pro. V prípade M4 je prístupnosť oveľa priaznivejšia – je súčasťou tabletu, ktorý sa predáva od 1 199 eur. Ani to nie je málo, no je to aspoň menej.
M4 prichádza v dvoch verziách
Je tu ale jeden háčik, ktorý nemožno opomenúť. M4 s plným výkonom nie je dostupný pre všetkých. Jeho špičkové kapacity Apple vyhradil len pre prevedenia iPad Pro s 1 TB alebo 2 TB úložiskom – tie totiž dostali variant čipu s 10 jadrami. V prípade nižších verzií, čiže verzií s 256 GB a 512 GB úložiskom, je používaná slabšia konfigurácia čipu s 9 jadrami.
V rámci testov na jedno jadro nie sú vidno žiadne výraznejšie zmeny. V prípade úloh zaťažujúcich viacero jadier však už treba rátať s nižším výkonom, a to približne o 15 percent.
Podľa Apple je M4 založený na pokročilom 3 nm výrobnom procese spoločnosti TSMC, ktorý je známy pod označením N3E. Tento proces má byť v porovnaní s predošlou metódou, teda N3B, oveľa priaznivejší, a to nielen z hľadiska náročnosti výroby, ale aj z hľadiska finančnej náročnosti.
Zlepšil sa aj výkon AI
Okrem čistého výkonu sa medzigeneračne výrazne zvýšil aj výkon umelej inteligencie (AI), ktorý zastrešuje jednotka Neural engine. Tá použitá pri M4 zvládne vykonávať až 38 biliónov operácií za sekundu, čo je v porovnaní s M3 viac ako dvojnásobok.
Žiaľ, v súvislosti s grafickým výkonom nateraz nie sú k dispozícii žiadne výsledky. Možno však očakávať, že k určitým vylepšeniam, i keď zrejme nie až tak výrazným, došlo aj v tomto smere.
Sme veľmi zvedaví, ako bude pokračovať sága M4 v priebehu tohto roku. Už základná verzia čipu ponúka obrovské medzigeneračné vylepšenia. Sme preto veľmi zvedaví, ako budú vyzerať kapacity výkonnejších verzií v podobe M4 Pro či M4 Max. Ich predstavenia by sme sa mali dočkať neskôr tohto roku.