Huawei je spoločnosť, o ktorej počul asi každý z vás. Konkrétne na našom trhu sa preslávila najmä vďaka svojim smartfónom z rôznych cenových kategórií. Vystatovali sa pritom adekvátnou kvalitou i dizajnovým spracovaním. Žiaľ, dnes je situácia úplne iná – na telefóny tejto značky možno natrafíme skutočne len zriedka. Všetci pritom poznáme dôvod, prečo tomu tak je.
Absencia služieb Google, ktorá je jedným z následkov prísnych amerických sankcií, však rozhodne neznamená, že by smartfóny Huawei oslabli po kvalitatívnej stránke. To vôbec. Skôr len nie sú pre bežného používateľa (mimo Číny) až tak použiteľné, keďže im chýba prístup k mnohým popredným službám.
Huawei to však aj napriek všetkej tej nepriazni odmieta vzdať. Sankcie, ktoré spoločnosť odstrihli od kľúčových dodávateľov, prišli ešte v roku 2019, kedy bol prezidentom Spojených štátov Donald Trump. Ten označil Huawei za potenciálnu hrozbu pre národnú bezpečnosť, pričom firmu podozrieval z napojenia na čínsku vládu a armádu.
Sankcie boli naozaj tvrdé a nekompromisné. Okrem Google prišiel čínsky výrobca aj o spoluprácu s Qualcommom, ktorý zabezpečoval dodávky čipov.
Mnohí predpokladali, že sankcie Huawei položia na kolená. No hoci je pravda, že dnes už telefóny tejto značky nepatria medzi najobľúbenejšie na svete, stále pribúdajú nové modely. Spoločnosť jednoducho nahradila riešenia, ktoré jej do uvalenia sankcií poskytovali tretie strany, vlastnými alternatívami. Android vymenila za HarmonyOS, čipy od Qualcommu zase za vlastné procesory Kirin.
Všetko sa dá, keď sa chce
Ako vyzerajú smartfóny Huawei dnes? Asi nebudeme klamať, ak povieme, že veľmi dobre. Áno, chýbajú im služby Google a špičkové procesory Snapdragon, no majú to čím kompenzovať, teda aspoň u niektorých zákazníkov.
V čom sú stále vynikajúce, je fotografia. V tejto oblasti boli smartfóny Huawei vždy špičkou a je potešujúce vidieť, že ani prísne sankcie to nedokázali zmeniť. Podľa rebríčku DxOMark je aktuálne najlepším smartfónom, čo sa fotografie týka, model Pura 70 Ultra. Celkovo si vyslúžil skóre vo výške 163 bodov, čo je o 5 bodov viac, než koľko má telefón na druhom mieste.
Hodnotiaci pochválili foto zostavu tohto telefónu najmä kvôli jej prispôsobivosti rôznym podmienkam. Kamery na zadnej strane sa dokážu adaptovať na rôzne situácie a svetelné podmienky, čo nepochybne napomáha k pohodlnému používateľskému zážitku. Rovnako vyzdvihli konzistentne excelentnú kvalitu výstupov, a to dokonca aj pri fotení s priblížením.
Okrem Pura 70 Ultra sa veľmi dobre umiestnil aj Mate 60 Pro+, ktorý získal 157 bodov, čo stačí na tretiu priečku. Na druhom mieste spokojne sedí Honor Magic6 Pro so 158 bodmi. Ďalší telefón od Huawei nájdeme na piatom mieste, je ním P60 Pro.
Stojí za zmienku, že všetky menované modely výrobcu sa v rebríčku umiestnili vyššie ako najvýkonnejší iPhone, čiže iPhone 15 Pro Max. Ten skončil na šiestom mieste so skóre 154 bodov.
Huawei má potenciál
Sme veľmi zvedaví, čo všetko čaká telefóny kedysi gigantického čínskeho výrobcu v budúcnosti. Je očividné, že v oblasti fotografie by mohli slúžiť ako inšpirácia pre ostatných. No žiaľ, o ostatných kľúčových aspektoch sa to zatiaľ povedať nedá.
Ako-takej úspešnosti, ak to tak možno nazvať, sa smartfóny Huawei tešia takmer výhradne na domácom, resp. čínskom trhu. Tu sú totiž mnohé americké technológie zakázané zákonom, a teda ich absencia na telefónoch nemá ako prekážať.
Treba však zmieniť, že plány Číny v súvislosti s Huawei sú veľmi ambiciózne. HarmonyOS má ešte len nabrať raketové tempo rastu, pričom sa očakáva, že jedného dňa sa stane silným a bojaschopným konkurentom ako pre Android, tak aj pre iOS.