Tak, ako sme čakali, Google takmer celú úvodnú keynote na vývojárskej konferencii Google I/O 2024 venoval najmä umelej inteligencii. Veľkou novinkou je fakt, že Google AI implementuje priamo do Androidu.
Gemini AI na 200 miliónoch Android smartfónov
Najväčšou novinkou je masívne vylepšenie funkcie Circle to Search, ktorá sa ešte začiatkom roka objavila v nových Galaxy S24, postupne sa však dostala aj do starších modelov. Stačí na displeji zakrúžkovať, čo chcete vyhľadať a Google to v priebehu pár okamihov vykoná. Google hovorí, že do konca roka bude funkcia dostupná až na 200 miliónoch Android smartfónov.
Gemini na Androide sa taktiež poriadne zmení. Už nebude len bežnou aplikáciou, po novom bude schopná prekryť otvorené aplikačné okná a bude schopná uvedomiť si kontext toho, s čím pracujete. V praxi sa teda budete môcť pýtať otázky napríklad ohľadom YouTube videa, ktoré aktuálne pozeráte. Nové funkcie sa do Gemini dostanú postupne o pár mesiacov. Google ich následne plánuje postupne vylepšovať.
Gemini Nano: Bezpečná verzia priamo na telefóne
Google tiež priblížil verziu Gemini Nano. Ide o typ umelej inteligencie, ktorá beží výlučne na zariadení a na svoje fungovanie sa nepotrebuje pripájať ku cloudu. Vďaka tomu dokáže pracovať rýchlejšie a bezpečnejšie, keďže dáta neopúšťajú zariadenie. Ako prvé by mali Gemini Nano získať Pixely.
Telefóny amerického giganta tak budú schopné nielen spracovať textový vstup, ale tiež hlas a obraz a hlavne porozumieť kontext. Gemini Nano je schopná rozoznať pamiatky, zvuky aj hovorovú reč. To je fantastická vec pre ľudí so zrakovým postihnutím, ktorí používajú funkciu TalkBack.
Koniec telefonickým podvodom
Google nakoniec ukázal ešte jednu šikovnú funkciu umelej inteligencie. Tá bude počúvať telefónne hovory a v reálnom čase vás bude varovať pred možným podvodom. V konverzácii bude schopná vyhľadať známky podvodu, napr. to, ak sa protistrana predstaví ako zástupca banky a následne od vás vyžiada informácie o platobnej karte alebo bude chcieť, aby ste niečo uhradili. To je fantastická vec najmä pre menej technologicky zdatných ľudí.
Vzhľadom na citlivosť povahy funkcie bude dostupná len pre tých, ktorí sa do nej sami prihlásia. Viac informácií však Google prinesie až budúci rok.