Európska únia rieši problém, ktorý bol zjavný už pred niekoľkými rokmi. Stojí totiž pred dilemou. Na cesty chce dostať čo najviac elektromobilov, no spolu s nimi je nutné slušným tempom rozširovať nabíjaciu infraštruktúru. Lenže čo rozšírite skôr? Počet elektromobilov alebo počet dostupných nabíjačiek?
Nabíjacia sieť je absolútne kľúčová
Záujemcovia vidia hustú nabíjaciu sieť ako absolútne kľúčovú požiadavku pre ich prípadné presedlanie z tátošov na fosílne palivá na elektromobily. Verejných nabíjacích staníc by však podľa všetkého malo byť aspoň osemkrát viac než teraz a týždenne by ich malo v celej EÚ pribúdať aspoň 20-tisíc. To všetko na to, aby sa v roku 2030 mali všetky tie elektromobily kde nabíjať.
Čísla to nie sú vymyslené. Vypočítala to Európska asociácia automobilov (ACEA), podľa ktorej rástol predaj elektromobilov medzi rokmi 2017 a 2023 trikrát rýchlejšie než počet nových nabíjacích staníc. Ak by chcela EÚ v roku 2030 mať na cestách skutočne toľko elektromobilov, koľko ich chce mať, potrebovala by 8-krát viac nabíjačiek.
EÚ chce veľa elektromobilov, zabúda budovať nabíjačky
„Potrebujeme masové rozšírenie elektromobilov v EÚ, aby sme dosiahli ambicióznych cieľov v oblasti znižovania emisií CO2. To sa nepodarí bez širokej dostupnosti verejnej nabíjacej infraštruktúry v celom regióne,“ zhodnotila situáciu generálna riaditeľa ACEA Sigrid de Vries. „Sme veľmi znepokojení tým, že budovanie infraštruktúry v posledných rokoch nedrží krok s predajom elektromobilov. Naviac hrozí, že sa táto medzera v infraštruktúre v budúcnosti ešte prehĺbi, a to v oveľa vyššej miere než odhaduje Európska komisia,“ dodala.
Minulý rok sa v celej EÚ inštalovalo len niečo vyše 150-tisíc verejných nabíjacích miest (v priemere len 3 tisíc týždenne), celkom ich je na území EÚ viac než 630-tisíc. Podľa Európskej komisie by malo byť do roku 2030 v prevádzke celkom 3,5 milióna. Ak by to naozaj chceli dosiahnuť, inštalovať by ich museli 410-tisíc ročne, alebo 8-tisíc týždenne.
Ideálnych by bolo takmer 9 miliónov nabíjačiek
ACEA odhaduje, že do roku 2030 ich bude potrebných oveľa viac, až 8,8 milióna. Na dosiahnutie tohto cieľa by muselo ročne pribudnúť 1,2 milióna nabíjačiek, resp. 22-tisíc týždenne.
Pre zaujímavosť, podľa SEVA bolo na Slovensku ku koncu minulého roka 740 lokalít s nabíjacou stanicou s 1 808 verejnými nabíjacími bodmi.