Európska únia (EÚ) má už toto leto zaviesť novú podmienku týkajúcu sa automobilov. Konkrétne od 7. júla 2024 bude vyžadovať, aby sa povinná výbava nových vozidiel rozšírila o systém EDR, ktorý možno po slovensky poňať ako „čiernu skrinku“. Od uvedeného dátumu ňou budú musieť disponovať každé nové auto predávané na území EÚ, píše server Auto Trendy.
Pôvodne sa čierna skrinka stala súčasťou povinnej výbavy nových vozidiel v lete roku 2022, avšak vtedy išlo o homologizované modely na predaj po tomto dátume. Od 7. júla sa podmienky sprísnia. Čierna skrinka bude povinnou výbavou všetkých nových vozidiel v EÚ, a to bez ohľadu na to, či boli, resp. neboli homologizované na predaj v dôsledku úprav.
Na čo presne slúži čierna skrinka v aute?
Mnohým sa môže povinnosť vlastniť čiernu skrinku vo svojom vozidle zdať ako zbytočná vec, no opak je pravdou. Čierna skrinka bude zodpovedať za zbieranie a zaznamenávanie parametrov počas jazdy, ako aj monitorovať stav palubného zariadenia pred nehodou. Ak teda nedajbože dôjde k dopravnej nehode, čierna skrinka môže policajným zložkám uľahčiť hľadanie jej príčiny.
Bude teda fungovať celkom podobne ako čierne skrinky v lietadlách.
Systém EDR bude zbierať a monitorovať viacero dôležitých údajov, v mnohých prípadoch ohľadne správania vozidla (vodiča) pár sekúnd pred nárazom. Patrí sem rýchlosť vozidla medzi 0 až 250 km/h (5 sekúnd pred nárazom), stupeň otvorenia plynovej klapky, resp. stlačenie plynového pedála (5 sekúnd pred nárazom), použitie brzdy (5 sekúnd pred nárazom), ako aj pohyby volantu (5 sekúnd pred nárazom).
Okrem toho bude schopný sledovať zmenu pozdĺžnej a priečnej rýchlosti počas nárazu, stav bezpečnostných pásov, otáčky motora, aktiváciu ABS, uhol náklonu vozidla, činnosť systému kontroly stability, nasadenie airbagov, stav polohy predných sedadiel, stav kontrolky systému merania tlaku v pneumatikách, činnosť tempomatu a stav aktívnych asistenčných systémov vodiča.
Čo ak čiernu skrinku nebudem mať?
Hoci bude čierna skrinka povinnosťou pre každé nové auto v EÚ, príslušníci policajného zboru nemajú ako overiť, či ju máte. Systém EDR je totiž vstavaný do konštrukcie vozidla, pričom nekomunikuje so žiadnymi externými zariadeniami. Dáta z neho možno získať len tak, že sa manuálne vyjme z vozidla. Takže nie, pokuty zasielané na diaľku nehrozia.
Taktiež stojí za zmienku, že prístup k čiernej skrinke nebude zrovna jednoduchý. Ak ste vyučeným mechanikom či mechaničkou, teoreticky ju budete môcť „vybrať“ aj vlastnoručne. Väčšina vodičov však na tento úkon bude vyžadovať zásah skúseného odborníka. To preto, lebo čierna skrinka je v aute ukrytá naozaj hlboko – jej prítomnosť sa nedá zistiť bez demontáže elektrického systému.
Aj keď je pravda, že polícia nebude mať ako zistiť, či čiernu skrinku v aute naozaj máte, kto to bude môcť zistiť, sú mechanici, ktorí vám budú robiť technickú kontrolu. Ak zistia, že vaše auto nie je vybavené systémom EDR, technickou kontrolou zrejme neprejdete.
Koľko stojí čierna skrinka do auta?
Dobrou správou je, že táto nová podmienka nebude pre spotrebiteľov predstavovať ktovieaké navýšenie nákladov. Montáž čiernej skrinky má vychádzať na približne 100 eur, čo znamená, že predajné ceny vozidiel sa príliš nezvýšia.