Maloobchodná sieť COOP Jednota drží krok s modernou dobou. Oficiálne predstavila nový koncept predajne, ktorý funguje automatizovane, čo zabezpečuje pohodlnú prevádzku 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Tento koncept pritom plánuje postupne rozširovať aj do ďalších regiónov Slovenska, pričom aplikovaný bude na rôzne formáty. Vôbec prvú automatizovanú predajňu, teda predajňu bez obsluhy, možno nájsť v obci Šalgočka, ktorá sa nachádza v okrese Galanta.
Poprednou výhodou plne automatizovanej predajne sú jej otváracie hodiny. Funguje totiž nonstop. Dá sa pritom povedať, že tento skvelý nápad vznikol aj kvôli tomu, že predajňu v Šalgočke dávnejšie zužovali viaceré problémy, vrátane nedostatku personálu. Situácia eskalovala, až prišlo rozhodnutie predajňu zatvoriť.
Každý deň, celý deň
V minulom roku však sieť na podnet starostky obce začala uvažovať nad spôsobmi, ako možno predajňu vrátiť späť k životu, a to bez rizika ďalších prevádzkových komplikácií. A na jeden skutočne prišla. „Vznikla tak myšlienka priniesť občanom Šalgočky niečo unikátne, byť im nablízku nonstop. Hlavným cieľom bolo, aby občania mohli nakupovať v blízkosti svojich domovov, v pešej dostupnosti, bez nutnosti cestovať do vedľajších obcí či miest,“ hovorí Júlia Ančinová, podpredsedníčka predstavenstva COOP Jednota Galanta.
„Zákazníci majú počas bežnej otváracej doby prevádzky možnosť využiť taktiež extra služby, ktoré ponúka COOP Jednota svojim zákazníkom. Obyvatelia si s nákupom môžu uhradiť i poštové poukážky, šeky, bankové zloženky a pri platení platobnou kartou aj vybrať hotovosť,“ dodáva Ančinová.
K pretaveniu konceptu automatizovanej predajne do reality sieť viedli aj skúsenosti zo zahraničia. Tie ukazujú, že predajne dostupné 24/7 prinášajú zákazníkom vyšší štandard nakupovania.
Vstup iba s vernostnou kartou
Pokiaľ ide o dohľad na nákupný proces, o ten sa stará umelá inteligencia v spolupráci s kamerovým systémom. Predajňa je napojená na pult centrálnej ochrany, pričom v prípade výskytu nečakaných situácii si zákazníci vedia privolať pomoc. Nakupovať môžu nielen každý deň, ale aj celý deň. Sortiment obsahuje okrem potravín aj priemyselné tovary a drogériu.
Automatizovane však nefunguje stále. V čase od 6:00 do 12:00 (v sobotu od 6:00 do 11:00) sa v predajni nachádza aj personál. Zvyšné časy sa zákazníci musia obsluhovať sami. Je však dôležité spomenúť potrebu registrácie vernostnej karty, čo sa dá vybaviť priamo na predajni. Práve vernostná karta totiž umožňuje zákazníkovi vstup aj odchod z predajne. Ďalšou podmienkou je, aby daná osoba mala viac ako 18 rokov.
„V budúcnosti budeme na vstup do predajne využívať mobilnú aplikáciu COOP Jednota klub. Postup bude veľmi jednoduchý, zákazník sa najprv prihlási do aplikácie, v ktorej si vygeneruje QR kód na otvorenie dverí do predajne a následne môže nakupovať. Pred skenovaním tovaru na samoobslužnej pokladnici musí zákazník opäť najprv naskenovať QR kód z aplikácie, ktorý ho identifikuje, a následne až jednotlivé tovary,“ vysvetľuje Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb COOP Jednota Slovensko.
Platba za nákup prebieha iba bezhotovostne, prostredníctvom platobného terminálu. Pri odchode z predajne je potrebné znova naskenovať QR kód, čím sa otvoria hlavné dvere.
Inšpiráciou pre zavedenie nového konceptu, ako už bolo spomenuté vyššie, boli výsledky zo zahraničia, konkrétne Českej republiky. Tu funguje takmer 40 automatizovaných predajní COOP Jednota.
Časom aj v ďalších regiónoch
Sieť pritom vníma modernizáciu a automatizáciu ako prirodzenú súčasť vývoja a nového smerovania v obchode. „Automatizované predajne prepájajú moderné technológie s pohodlím pre zákazníkov a efektivitou pre obchodníkov. A čo je najdôležitejšie, zvyšujú dostupnosť služieb aj v regiónoch,“ hovorí Jana Lvová, generálna riaditeľka Mastercard pre Slovensko a Česko.
Na záver ešte pripomíname, že automatizované predajne COOP Jednota sa časom otvoria aj v ďalších regiónoch Slovenska. „Automatizované predajne budeme postupne realizovať vo viacerých regiónoch Slovenska, v rôznych lokalitách a formátoch našej maloobchodnej siete. Všetky budú fungovať hybridným spôsobom. Znamená to, že počas bežnej otváracej doby budú predajne otvorené v klasickom režime s personálom. Po zatvorení bude predajňa v móde bez personálu,“ dodáva Švrček.