Sú takmer v každom meste, ukazujú aktuálnu rýchlosť, blikajú a niektoré dokonca zobrazia aj evidenčné číslo vozidla (zastarane ŠPZ). Aby toho nebolo málo, niektoré sú schopné na vodičov bliknúť bleskom. Práve tento posledný prvok dokáže vodičov poriadne zneistiť. Čo ale skutočne dokážu a máte sa čoho báť? Server Autosalon zistil, čo všetko o vás, resp. vašom vozidle zistia.
Prečo zobrazujú ŠPZ vozidla?
Informačné tabule s meračom rýchlosti sú skvelým bezpečnostným prvkom. Pri priblížení zobrazia aktuálnu rýchlosť vozidla a pri prekročení maximálnej rýchlosti blikajú alebo inak vodičovi signalizujú, že by mal spomaliť. To sa, našťastie, často stane. Na mnohých miestach si vodiči nemusia byť úplne istí či k informácií o tom, že idú prirýchlo, nedostanú aj „pozdrav“ poštou.
„Hlavne pri použití makety kamery alebo výstupného relé, ktoré umožňuje vygenerovať spínací impulz pre fotoblesk či záznamové zariadenie. Ďalšou funkciou, o ktorú sa dá informačný radar rozšíriť je doplňujúci displej, ktorý zobrazuje evidenčné číslo vozidla prekračujúce zníženú rýchlosť. Psychologicky to pôsobí na vedomie vodiča, že práve on prekročil rýchlosť,“ povedal pre Autosalon predajca takýchto zariadení.
Informácia len pre vodiča. Aspoň zatiaľ
Ako ďalej predajca priznáva, žiadne dáta z radaru nemieria pred oči úradníkov, ktorí rozhodujú o pokutách. Slúžia len ako informačný materiál pre vodičov. Jedno ale spôsobujú. Vysoký počet aktivovaní varovného signálu môže polícii pomôcť pri plánovaní inštalácie skutočného meracieho prístroja, ktorý už pokuty udelí.
Zaujímavosťou je, že takéto informačné tabule pracujú väčšinou s intervalom 10 km/h až 199 km/h. Ak pôjdete pomalšie ako 10 km/h, rýchlosť vám neukážu. Rovnako vám rýchlosť neukážu ani vtedy, ak pôjdete aspoň 200 km/h. To však rozhodne neodporúčame.
Informačná tabuľa nie je najlacnejším vybavením. Jeden kus v priemere stojí približne 2 000 eur.