Apple počas tlačovej konferencie predstavil nový iPad Air, prvýkrát v dvoch veľkostiach, nový iPad Pro a spolu s nimi aj nový čip Apple M4. Prvým zariadením, ktoré si ho osvojilo, je iPad Pro (2024), o ktorom si môžete pečítať v samostatnom článku.
Čipy série M od Apple majú už zhruba 4 roky. Vôbec prvý model, M1, je dodnes nielen u „jabĺčkárov“ vnímaný ako strojca malej počítačovej revolúcie. Nahradil dovtedy používané procesory Intel, pričom ponúkol oveľa vyšší výkon i lepšiu úsporu.
Apple M4 prichádza v dvoch verziách
Apple M4 je založený na druhej generácii 3 nm výrobného procesu spoločnosti TSMC. K dispozícii je v dvoch prevedeniach. To nižšie pozostáva z deviatich jadier (3 výkonné + 6 úsporných), to vyššie z desiatich (4 výkonné + 6 úsporných). Odlišná je potom aj veľkosť vstavanej RAM, ktorá dosahuje 8 GB pri nižšej konfigurácii a 16 GB pri vyššej konfigurácii. v oboch prípadoch rýchlosť dosahuje 120 GB/s.
Slabší M4 bude vsadený do nových modelov iPad Pro v prevedení s 256 GB a 512 GB úložiskom, silnejší sa stane súčasťou prevedení s 1 TB a 2 TB úložiskom.
Pokiaľ ide o tranzistory, tých je v prípade M4 až 28 biliónov. To v prepočte znamená zhruba 50-percentné navýšenie výkonu (oproti M2). Samozrejme, konkrétne zlepšenie závisí od toho, po ktorej verzii M4 siahnete.
Používateľov tiež poteší lepšia predikcia vetví. Výkonnejšie jadrá sa pýšia vylepšenou predikciou vetiev, ako aj širšími dekódovacími a spúšťacími enginmi. Pri úsporných jadrách zase možno rátať s hlbším prevádzkovým enginom. Oba typy jadier však podporujú novú generáciu akcelerátorov strojového učenia.
Ešte výkonnejšia grafika
V súvislosti s grafickým výkonom treba spomenúť 10-jadrový grafický čip, ktorý je rovnaký pri oboch verziách M4. Vystatuje sa podporou dynamického cachovania, hardvérovo akcelorovaným ray-tracingom a sieťovým tieňovaním. Po grafickej stránke sa mal podľa Apple výkon zlepšiť až dvojnásobne. Pripomíname však, že stále ide o porovnanie s dva roky starým M2.
Nezaostáva ani v oblasti AI
Čo sa týka umelej inteligencie, M4 disponuje novou jednotkou NPU, ktorá dokáže spracúvať až 38 biliónov operácií za sekundu, čo znamená, že ide o jeden z najvýkonnejších čipov pre AI, aké sú momentálne dostupné. Ide o viac ako dvojnásobné zlepšenie oproti M3, ktorého NPU umožňovala spracúvanie 18 biliónov operácií za sekundu.
To naznačuje, že Apple skutočne plánuje (konečne) dobehnúť konkurenciu a vo veľkom investovať do pokročilých funkcií umelej inteligencie. Očakáva sa pritom, že sa neobjavia len v počítačoch a tabletoch, ale aj v smartfónoch. Viac po tejto stránke by sme sa mali dozvedieť počas nadchádzajúcej vývojárskej konferencie WWDC 24, ktorá sa bude konať v júni. Čo o nej hovorí generálny riaditeľ Tim Cook, si môžete prečítať v tomto článku.