Hoci sa mnohí z nás ešte len oboznamjú s výhodami 5G sietí, inžinieri už teraz v nemalej miere experimentujú s nadchádzajúcou generáciou v podobe 6G. Od tejto konektivity sa toho očakáva naozaj mnoho, hoci rozhodne potrvá nejaký čas, kým sa dopracuje do štádia komerčnej dostupnosti a naplno sa rozšíri. To však neznamená, že o nej nemôžeme hovoriť. Práveže je toho celkom dosť, čo treba pokryť.
Ako píše server Live Science, 6G siete majú potenciál umožniť rozmach tzv. inteligentných miest a s nimi spätých aplikácií, ako aj vznik 3D hologramov, s ktorými sme sa doteraz stretávali len v sci-fi filmoch.
Nový typ antény
Vedcom sa údajne podarilo vytvoriť dynamickú metapovrchovú anténu (DMA), ktorá môže byť ovládaná digitálne nakódovaným procesorom, resp. vysokokrýchlostným a programovateľným obvodom, ktorý je integrovaný s čipom.
Ide o prototyp, ktorého veľkosť možno porovnať s krabičkou od zápaliek. Zároveň však ide o prvé takéto zariadenie, ktoré dokáže pracovať so 6G signálom v 60 GHz mmWave pásme. Aspoň nateraz je obmedzené výhradne na industriálne, vedecké a medicínske účely. Výsledky odborných pokusov vykonaných s pomocou DMA sú obsiahnuté v štúdii, ktorá už bola schválená na publikovanie v IEEE Open Journal of Antennas and Propagation.
Nemalé ambície
Očakáva, že 6G bude priamou náhradou súčasnej 5G. Ťažko však povedať, kedy sa dopracuje medzi širokú verejnosť. Podrobné špecifikácie novej generácie sieťovej konektivity by sme sa mali dozviedieť pred koncom tejto dekády, pričom komečné nasadenie sa predbežne plánuje na začiatok tej nasledujúcej. Aspoň tak to tvrdí GSMA. Predpoklady sú však prinajmenšom ambiciózne. 6G vraj môže poskytnúť až tisíckrát vyššie rýchlosti ako 5G.
Späť k DMA, vedci svoj projekt považujú za jeden z možných základných stavebných kameňov novej generácie konfigurovateľných antén pre spektrum mmWave. Uvádza to Massood Ur. Rehman z univerzity v škótskom Glasgowe. Základom úspechu má byť možnosť precízneho smerovania 6G signálu tak, aby „cielil“ priamo na žiadané zariadenie. To vraj zvýši ako spoľahlivosť,, tak aj rýchlosť pripojenia. Ďalším benefitom má byť nižšia energetická spotreba. Odborníci tvrdia, že tento proces sa bude dať merať v nanosekundách.
6G konektivita má byť jednoducho tak blesková, že otvorí dvere k doposiaľ nevídaným možnostiam medziľudskej interakcie na diaľku. Vraj nemožno vylúčiť, že antény ako DMA jedného dňa umožnia komunikáciu prostredníctvom 3D hologramov. Veľký vplyv teda môžu mať aj na zobrazovacie technológie.
Stále sú tu výzvy
Stále je tu však mnoho výzviev, s ktorými je potrebné sa vysporiadať. Koniec koncov, o nedokonalosti technológie svedčí už zmienená skutočnosť, že jej výraznejšie rozšírenie sa očakáva až v budúcom desaťročí.
Problémom je napríklad recepcia, resp. sila signálu vo vnútri budov. V súčasnej podobe sa dokáže 6G šíriť slušnými rýchlosťami iba v otvorených priestoroch bez výraznejších prekážok v podobe solídnych štruktúr. Dobrou správou však je, že antény typu DMA môžu časom vyriešiť aj tento problém. Spoločnosti by tak získali nové možnosti nielen v rámci komunikácie, ale aj prenosu veľkých objemov dát.
Testy vykonané na prototype vykázali o 88 percent nižšiu spotrebu energie a o 24 percent menší výskyt tzv. dátových kolízií, konkrétne v proovnaní s tradičnými všesmerovými anténami.
Na záver ešte možno zmieniť obrovský potenciál 6G v rámci priestorového vnímania. Konektivita môže byť využitá na vysielanie proprietárnych rádiových vĺn, ktoré detegujú objekty v blízkosti a umožní tak cielenému subjektu sa im vyhnúť. To môže byť užitočné napríklad pre rozvoj a rozmach autonómnych vozidiel. Nepochybne by však táto možnosť našla uplatnenie aj v medicínskej sfére.