Vodiaci psi sú skvelými pomocníkmi pre ľudí trpiacich zrakovým postihnutím, v dôsledku ktorého je pre nich nebezpečné vydať sa do ulíc na vlastnú päsť. Tréning týchto psov naučí identifikovať nebezpečenstvá, ako aj porozumieť ľudskej interakcii. V budúcnosti však môžu o túto prácu prísť, a to v prospech robotov používajúcich umelú inteligenciu (AI). Na niečom takom aktuálne pracujú napríklad v Číne, informuje server Gizmochina.
Podľa údajov Agentúry pre prevenciu slepoty, na ktoré upozornila nezisková organizácia Orbis, žilo na Zemi v roku 2021 až 43 miliónov osôb trpiacich slepotou a približne 295 miliónov ľudí trpiacich miernymi až vážnymi zrakovými postihnutiami. Konkrétne v Číne má byť zrakovo postihnutých okolo 17 miliónov ľudí, čo je s ohľadom na celkovú populáciu krajiny celkom malé percento. Stále však ide o početnú skupinu ľudí, ktorej treba pomôcť.
Živých psov nahradia mechanické súčiastky
Týmto účelom sa v Číne zaoberajú vedci zo Severozápadnej polytechnickej univerzity. Teraz prinášajú správu o fantastickom pokroku, ktorý sa im podaril učiniť vo vývoji robotického vodiaceho psa opierajúceho sa o umelú inteligenciu.
Mnohých zrejme zarazí skutočnosť, že robotický pes nedokáže porozumieť ľudským pocitom tak dobre, ako živý pes. Vedci však tvrdia, že na rozdiel od iných strojov ich výtvor presahuje obmedzenia prechádzajúcich elektronických pomôcok na navigáciu, pričom vraj dokáže porozumieť ľudským pokynom a dokonca s nimi aj „konverzovať“.
V porovnaní s „chladnými strojmi“ má byť robotický pes čínskej univerzity naprogramovaný tak, aby zvládol vykonávať špecifické úlohy, rozumieť svojmu majiteľovi a vytvoriť si s ním určité puto. To všetko vďaka pokročilej umelej inteligencii. Samozrejme, nechýba ani podpora šikovného navigačného systému, vďaka ktorému sa robot dokáže orientovať v rôznych prostrediach, vrátane ulíc, výťahov a interiérov.
„Inteligentné vodiace psy využívajúce jazykový model im (ľuďom so zrakovým postihnutím) môžu ponúknuť pohodlnejšiu a bezpečnejšiu navigáciu, čím sa účinne zlepší kvalita ich života,“ hovorí Sun Zhe, docent čínskej univerzity.
Ambiciózny, no stále raný projekt
Prečo je ale vôbec potrebné nahradiť živých psov robotmi? Výcvik vodiacich psov je časovo aj finančne náročný, pričom v Číne je ich dostupnosť značne obmedzená. Finančný argument však nie je zrovna presvedčivý, keďže aj vývoj robotického psa rozhodne nestojí málo.
Robotický pes používajúci umelú inteligenciu je stále len v počiatočnej fáze vývoja. Podľa publikovaných zistení však má byť tento projekt či koncept realizovateľný, hoci proces čaká ešte mnoho výziev a prekážok.