TikTok je jednou z najobľúbenejších sociálnych sietí na svete. Možno jej pripísať preslávenie nového formátu obsahu v podobe kvánt krátkych videí rôzneho charakteru. No hoci sa vo svete teší ohromnej popularite, v minulosti sa stretla s viacerými kontroverziami, kvôli ktorým sú mnohé vplyvné autority voči nej náramne ostražité. Medzi týmito autormi nájdeme dokonca aj reprezentantov vlády Spojených štátov, ktorí usilovne pracujú na tom, aby TikTok na svojom území definitívne zakázali, píše The Guardian.
Nezdravý vzťah medzi Spojenými štátmi a TikTokom možno aspoň sčasti pripísať neustále sa stupňujúcemu napätiu voči Číne. Medzi týmito dvoma veľmocami už dlhšie buble nielen ekonomické napätie, ktoré so sebou prináša viacero postihov. Tie sa týkajú predovšetkým čínskych firiem. Exemplárnym príkladom je spoločnosť Huawei, ktorá už od roku 2019 podlieha tvrdým sankciám. A zdá sa, že teraz je na rade TikTok.
Konkrétne TikTok vláda Spojených štátov obviňuje z napojenia na čínsku vládu, ktorej má poskytovať citlivé dáta o svojich používateľov. Platforma tieto obvinenia popiera.
Je dohlasované
Zdá sa však, že uistenie platformy americkým autoritám nestačí. Snemovňa reprezentantov mala totiž hlasovať v pomere 360 ku 58 v prospech aktualizovaného návrhu zákona, ktorý eventuálne môže viesť k legislatívne podloženému zákazu používania TikToku. Hlasovanie Senátu o tomto návrhu zákona by sa malo odohrať budúci týždeň. Joe Biden, prezident Spojených štátov, prehlásil, že novú legislatívu podpíše.
„Tento návrh zákona chráni Američanov a najmä americké deti pred škodlivým vplyvom čínskej propagandy v aplikácii TikTok. Táto aplikácia je špionážnym balónikom v telefónoch Američanov,“ uviedol Michael McCaul, autor predmetného návrhu zákona a republikánsky zástupca, podľa agentúry Bloomberg.
Aktualizovaný návrh usilujúci sa o zákaz TikToku má byť súčasťou balíka zahraničnej pomoci republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Mikea Johnsona pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. K prvotnému kladnému hlasovaniu došlo po tom, čo Maria Cantwellová, predsedníčka senátneho výboru pre obchod, v marci vyzvala snemovňu, aby upravila podrobnosti návrhu zákona. Ten teraz predlžuje obdobie odpredaja spoločnosti ByteDance, ktorá vlastní TikTok, a to zo šiestich mesiacov na jeden rok.
„Ako som už povedala, predĺženie obdobia na odpredaj je potrebné na zabezpečenie dostatočného času pre nového kupujúceho a uzavretie dohody. Podporujem tento aktualizovaný právny predpis,“ hovorí Cantwellová.
Útok a obrana
Ako už bolo spomenuté, vláda Spojených štátov je podozrievaná zo zhromažďovania citlivých údajov o používateľoch a ich následného zasielania čínskej vláde, ako aj z cenzurovania obsahu, ktorý je kritický voči hlavám Číny. Avril Hainesová, riaditeľka národnej spravodajskej služby, dokonca varovala, že Čína môže zneužiť TikTok na zmanipulovanie prezidentských volieb v Spojených štátoch, ku ktorým dôjde na jeseň.
TikTok všetky takéto obvinenia a podozrenia popiera. Údaje o používateľoch vraj čínskej vláde neposkytuje a ani ich poskytovať neplánuje. „TikTok je nezávislá platforma s vlastným riadiacim tímom vrátane generálneho riaditeľa so sídlom v Singapure, prevádzkového riaditeľa so sídlom v USA a globálneho vedúceho oddelenia dôvery a bezpečnosti so sídlom v Írsku.“
Platforma ešte pred hlasovaním v Snemovni reprezentantov prostredníctvom sociálnych sietí vyjadrila svoju nespokojnosť s aktualizovaným návrhom zákonu. Tvrdí, že Spojené štáty by sa tým odstrihli od platformy, ktorá ich ekonomike prispieva sumou až 24 miliárd dolárov ročne.
„Je poľutovaniahodné, že Snemovňa reprezentantov využíva zásterku dôležitej zahraničnej a humanitárnej pomoci na to, aby opäť presadila návrh zákona o zákaze, ktorý by pošliapal právo na slobodu prejavu 170 miliónov Američanov,“ uvádza TikTok v reakcii na odsúhlasenie návrhu zákona.
Prečítajte si tiež:
- Instagram kopíruje TikTok. Bohužiaľ sa zdá, že to funguje
- Kontroverzný bývalý riaditeľ Blizzardu má uvažovať nad kúpou TikToku. Vraj by išlo o obchod za stovky miliárd dolárov
- TikTok chce napraviť svoju reputáciu: V Európe investuje 12 miliárd eur na posilnenie bezpečnosti používateľov
Nespokojnosť s legislatívou vyjadril aj prezident spoločnosti Signal. Tvrdí, že argumenty týkajúce sa ochrany osobných údajov by sa mohli rozšíriť aj na iné spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych médií. V tejto súvislosti poukázal na nedávne schválenie zákona o sledovaní zahraničných spravodajských služieb v Senáte.