Spojené štáty už dlhšie aplikujú prísne sankcie voči čínskej spoločnosti Huawei. Tá kvôli podozreniam z toho, že jej zariadenia slúžia na špionáž amerických používateľov, prišla o cenné spolupráce s viacerými poprednými firmami, vďaka ktorým si hrdo držala svoju pozíciu medzi najväčšími výrobcami smartfónov. Prišla ako o dodávateľov hardvérových komponentov, tak aj o dodávateľov softvéru.
Mnohí očakávali, že sankcie zo strany Spojených štátov Huawei položia, no zatiaľ sa tak nestalo. Gina Raimondo, ministerka obchodu USA, však napriek tomu tvrdí, že prísne sankcie fungujú, píše Mobile World Live. Huawei má byť kvôli nim v niektorých oblastiach výrazne pozadu, predovšetkým v oblasti čipov.
Čo sa stalo?
Huawei kedysi figuroval ako jeden z najväčších výrobcov smartfónov na svete. Jeho telefóny sa vždy vyznačovali veľmi atraktívnym dizajnom, príjemným používateľským rozhraním, prvotriednymi fotoaparátmi a obecne skvelým pomerom medzi cenou a výkonom. V roku 2019 však nastal veľký zlom, a to sankcie zo strany Spojených štátov. Uvalené boli ešte za prezidentstva Donalda Trumpa, ktorý je svojimi ostrými poznámkami na adresu Číny celkom známy.
Ťažko povedať, aký bol presný dôvod. Spojené štáty však uvalenie sankcií na adresu Huawei odôvodnili podozreniami, že čínsky výrobca využíva svoje smartfóny na špionáž používateľov, pričom zozbierané dáta mal následne zasielať čínskej vláde. Potvrdené to síce nikdy nebolo, no obavy z tejto možnej praktiky boli tak vážne, že sa Spojené štáty jednoducho rozhodli „nič neriskovať“.
Americké sankcie pre Huawei boli a stále sú tvrdou ranou. Prišiel totiž o širokú diaspóru cenných a prínosných dodávateľov, čím bol odstrihnutý od základných komponentov, hardvérových i softvérových. Za zmienku stojí predovšetkým strata partnerstva so spoločnosťou Qualcomm, ktorá pre Huawei dlhodobo produkovala vysokovýkonné, resp. vlajkové čipy. Z hľadiska softvéru zase možno zmieniť spoločnosť Google. Jej služby by ste na smartfónoch Huawei hľadali len márne.
Hoci je pozadu, nevzdáva sa
Huawei sa však aj napriek všetkej tej nepriazni, s ktorou sa musel vysporiadať, neskončil. Smartfóny produkuje aj naďalej, pričom používa alternatívnych dodávateľov, prípadne si niektoré komponenty dokáže vyrobiť sám. Z vlastnej produkcie má napríklad aj čipy Kirin, ktoré občas používal ešte pred uvalením amerických sankcií.
Spočiatku sa síce šírili obavy, či náhodou Huawei ešte neprekvapí a časom svojimi čipmi neprekoná konkurenciu. Teraz však Gina Raimondo, ministerka obchodu USA, prichádza s prehlásením, že opak je pravdou. Pre CBS uviedla, že procesor, ktorý Huawei používa vo svojej vlajkovej lodi Mate 60 Pro, je až o niekoľko rokov pozadu za tým, čo je k dispozícii na americkom kontinente.
Konkrétne prehlásila, že rozhodnutie Huawei použiť čip založený na 7 nm výrobnom procese od spoločnosti Manufacturing International Corporation (SMIC) ukazuje, že sankcie USA skutočne fungujú. 7 nm proces totiž rozhodne nie je jedným z tých aktuálnejších.
Raimondo taktiež vysvetlila, USA stále majú v úmysle s Čínou obchodovať s „prevažnou väčšinou tovarov a služieb“, avšak nie s technológiami, ktoré by mohli predstavovať riziko pre národnú bezpečnosť. „Čína sa každý deň prebúdza a vymýšľa, ako obísť naše regulácie,“ uviedla ministerka. Vládu Spojených štátov to vraj núti k tomu, aby bola ešte viac „neúprosná a agresívna“.
Huawei v medzičase pokračuje vo vývoji nových smartfónov. Výrobca minulý týždeň rebrandoval rad P, pričom v dohľadnej dobe by sme sa mali dočkať predstavenia nového vlajkového modelu s označením Pura 70.
Rôzne správy naznačovali, že zariadenie bude poháňať čipset čínskej výroby. Z hľadiska kapacít by sa mal približovať čipu, ktorý aktuálne používa Mate 60 Pro, takže ktovieaký pokrok v oblasti výkonu nás zrejme nečaká.
Prečítajte si tiež:
- Čína sa toho nebojí: HarmonyOS od Huawei má za cieľ prekonať Windows, Android aj iOS!
- Huawei nastaví novú latku: Chystá 10-palcový smartfón s displejom, ktorý sa bude skladať na dvakrát
- RECENZIA Huawei FreeClip: Geniálne originálne slúchadlá
Na záver ešte treba spomenúť, že Alan Estevez, námestník ministra obchodu USA pre priemysel a bezpečnosť, minulý mesiac avizoval, že čínsky výrobca čipov SMIC mohol poručiť americké regulácie týkajúce sa výroby čipov. Ministerstvo obchodu USA vraj v tejto súvislosti vedie podrobnejšie vyšetrovanie.