Ak svoje dni neradi trávite v tichu, je dosť možné, že si pri bežných voľnočasových i pracovných aktivitách dávate do uší slúchadlá a počúvate hudbu. Osobne to tak mám taktiež, avšak nedávno som sa rozhodol hudbu vymeniť za podcasty, byť to za účelom zábavy, relaxu či vzdelávania. Pár som ich už popočúval, preto som sa rozhodol napísať tento článok. Uvádzam v ňom rebríček siedmich podcastov, ktoré podľa môjho názoru stoja minimálne za vyskúšanie. Verím, že to svoje si vyberie každý.
Podcasty sa stávajú čoraz populárnejším mediálnym formátom. Zvyčajne ide o audio záznamy dvoch alebo viacerých ľudí, ktorí konverzujú na rôzne témy. Samozrejme, nájdu sa aj podcasty, kde vystupuje iba jeden moderátor, ktorý na základe získaných podkladov informuje o vybranej záležitosti.
Osobne som vyskúšal už veľa podcastov, pričom mnohé z nich počúvam aktívne a pravidelne. Občas sú to podcasty, ktorých účelom je vzdelávať, občas sú to podcasty, ktorých účelom je primäť poslucháča k tomu, aby jednoducho na pár minút vypol a zabavil sa.
Podcasty, ktoré nájdete nižšie, sa zameriavajú na rôzne témy. Niektoré sú určené čisto pre zábavu, niektoré pre vzdelávanie, niektoré pre relax. Ešte musím podotknúť, že výber je založený čisto na mojich preferenciách, takže s ním nemusíte súhlasiť. Pevne však verím, že každého osloví aspoň jeden z nich. Tak poďme na to.
Tak bolo
Rebríček som sa rozhodol otvoriť podcastom s názvom Tak bolo. Ten je vhodný pre všetkých milovníkov vzdelávania v oblasti histórie. Nehovorí sa tu však len o tých najväčších udalostiach, akou boli napríklad svetové vojny, ale aj o rôznych zaujímavých osobnostiach, ktoré v tom či onom zmysle ovplyvnili svoju dobu a ľudí, ktorí v nej žili.
O vznik tohto podcastu sa postarali historik a učiteľ dejepisu Juraj Jeleň, Kristína Paholík Hamárová a Dominika Pišťanská.
Osobne tento podcast obľubujem najmä z toho dôvodu, že nebýva vždy úplne formálny. Neobsahuje len vágne čítanie faktov, ktoré si môže zistiť každý niekde na Wikipédii. Je vidieť, že moderátori skutočne vedia, o čom hovoria.
Tento podcast nájdete napríklad na Spotify. V čase písania tohto článku má desiatky epizód, pričom zaujímavá je každá jedna z nich. Chcete zistiť, čo nasledovalo po konci druhej svetovej vojny? Chcete zistiť, čo viedlo k vypuknutiu Veľkej francúzskej revolúcie? Chcete vedieť, ako v histórii fungovali Tibeťania? Podcast Tak bolo sa zaoberá aj týmito otázkami.
Ak vás teda baví história a chceli by ste sa v tomto smere niečomu priučiť, Tak bolo vrelo odporúčam.