Diaľnice sú skvelým spôsobom, ako sa rýchlo dopraviť z jedného bodu do druhého, hoc aj na dlhšie vzdialenosti. No žiaľ, tento benefit nie je zadarmo. Na jazdu po diaľnici motoristov oprávňuje diaľničná známka, ktorá zvyčajne prichádza vo viacerých podobách odlišujúcich sa ako platnosťou, tak aj cenou. Konkrétne na Slovensku nie sú diaľničné známky ktovieako lacné, teda aspoň v pomere k stavu rozvinutosti siete. Najkratšia platnosť, ktorá trvá 10 dní, nás aktuálne vychádza na 12 eur.
Nie vo všetkých krajinách je však jazda po diaľnici nákladnou záležitosťou. Ako píše server Topspeed, napríklad v takom Rumunsku sa po diaľnici odveziete len za 2,5 eura. Treba však poznamenať, že ide o cenu za jednodňovú diaľničnú známku. Tá u nás zatiaľ nie je k dispozícii. Očakáva sa, že keď príde, bude sa predávať za niečo vyše 5 eur.
Susedia sú na tom horšie
Samozrejme, nebola by pravda, ak by sme tvrdili, že Slovensko má extrémne drahé diaľničné známky. Pokiaľ ide o jednodňovú platnosť, budeme na tom lepšie ako Rakúsko, Maďarsko i Česko. V Rakúsku jednodňová diaľničná známka stojí 8,60 eura, teda len o pár eur menej, než koľko u nás stojí 10-dňová známka. V Maďarsku zase stojí 5 150 forintov, čo v prepočte vychádza až na 13 eur. Česi si za 1-dňovú známku pýtajú 200 korún, teda okolo 8 eur, podobne ako Rakúsko.
Rumunsko je výhodnejšie, no má to dôvody
Rumunsko sa však v oblasti diaľničných poplatkov ukázalo byť rajom. Lacná tu pritom nie je iba 1-dňová známka. Podstatne lacnejšie sú aj dlhšie platnosti. Za 10-dňovú známku tu zaplatíte len 3,3 eura, za 30-dňovú 5,3 eura, za 60-dňovú 8,4 eura a za 12-mesačnú 28 eur. Obecne teda možno prehlásiť, že Rumunsko je z hľadiska diaľničných známok o polovicu lacnejšie ako Slovensko.
Treba však brať do úvahy niekoľko kľúčových premenných. Za zmienku stojí napríklad skutočnosť, že v Rumunsku nie sú spoplatnené iba diaľnice, ale aj cesty I. triedy. Za tie treba uhrádzať cestnú známku, inak známu aj ako rovineta. Zakúpiť si ju možno ako cez internet, tak aj na čerpacích staniciach.
Ohľad treba brať aj na miestnu ekonomickú situáciu. Rumunsko je vo všeobecnosti oveľa chudobnejšia krajina ako Slovensko. Svedčí o tom napríklad priemerná mesačná mzda – Rumunsko je na tom podstatne horšie. Je teda logické, že v krajine, kde si ľudia z priemerného platu nemôžu dovoliť až tak veľa, sú kľúčové poplatky jednoducho nižšie.
Prečítajte si tiež:
- Zákaz šoférovania v sobotu a nedeľu: Minister tiež chce plošne znížiť rýchlosť na diaľniciach
- Ročná diaľničná známka za 75 €? POZOR na mimoriadne zákerný podvod, cieli na všetkých na Slovákov
- Zatvoria jednu z najdlhších diaľníc: Stíhačky na nej budú cvičiť núdzové pristátia
V súvislosti s 1-dňovou diaľničnou známkou ešte treba zmieniť, že nie je platná po dobu 24 hodín od aktivácie, resp. úhrady. Platná je len do polnoci toho istého dňa. To znamená, že ak si ju zakúpite o 21:00, platiť bude len tri hodiny.