Elektromobily už od svojho počiatku majú ako priaznivcov, tak aj odporcov. A dá sa povedať, že v určitom zmysle sú v práve obidve strany. Hoci je pravda, že elektromobily majú kopu výhod a obrovský potenciál, s dokonalosťou zatiaľ nehraničia. Mnohí vidia len to dobré, čoho rozhodne nie je málo. Netreba však zabúdať na to, že každá minca má dve strany. Na nové komplikácie týkajúce sa elektromobility poukázal server Auto Trendy.
V mnohých krajinách sú elektromobily oslobodené od rôznych poplatkov, ktoré tvoria značnú časť štátneho rozpočtu. Logicky teda platí, že čím viac elektromobilov, tým menej odvodov, a tým pádom aj menej peňazí pre štát. Z tohto dôvodu poniektoré z nich pristupujú k postupnému rušeniu úľav pre elektrický pohon.
Netreba platiť… zatiaľ
Exemplárnym príkladom je Kanada. Tamojšia vláda ešte donedávna veľkoryso podporovala rozmach elektromobility, a to prostredníctvom rôznych štedrých stimulov. Postupne však zisťuje, že tieto stimuly pre štát akosi prestávajú byť výhodné. Rozhodnúť sa preto mala pre rázny zákrok – zavedenie nových daní.
Stimuly kanadskej vlády v súvislosti s elektromobilitou prichádzali predovšetkým v podobe daňových úľav a dotácií. Po novom sa však daňové úľavy menia na daňové zaťaženie. Chystať sa totiž majú nové daňové poplatky výhradne pre majiteľov elektrických vozidiel. Mnohí z nich sa pritom rozhodli prejsť na elektrický pohon práve kvôli lákavým stimulom.
Rastú aj iné náklady
Nové dane pritom nie sú jedinou podpásovkou, ktorú kanadskí majitelia elektromobilov schytávajú. Zmieniť taktiež treba zvýšenie cien elektrickej energie, ktoré všeobecne predražuje prevádzku elektrických vozidiel. Kanaďania tak budú musieť za to, že sa rozhodli prejsť na ekologickejší pohon, zaplatiť. Väčším problémom však môže byť posolstvo pre tých, ktorí nákup elektromobilu ešte len zvažujú. Prečo by si kupovali elektromobil, keď sa im to neoplatí?
Nové daňové zaťaženie vyvoláva obavy aj u odborníkov. Konkrétne sa boja ich vplyvu na strednú triedu, ktorá veľmi negatívne pociťuje nielen vyššie náklady späté s rastom cien elektrickej energie, ale aj rastúce náklady na bývanie a obecne zvyšujúce sa ceny nehnuteľností.
Pochopiteľne, na nové dane okrem odborníkov zareagovali aj spotrebitelia a výrobcovia elektrických vozidiel. Mnohí sa obávajú z následkov, ktoré môžu zanechať na rozmachu udržateľnej mobility v krajine. Okrem toho by mohli vyššie poplatky spomaliť vývoj nových technológií a zavádzanie inovácií, čo by ohrozilo prestížnu pozíciu Kanady v súvislosti s elektromobilitou.
Dvojsečná zbraň
Ťažko povedať, akú dohru bude táto situácia mať. Možno sa vláda prostredníctvom nových daňových poplatkov snaží len dohnať straty, ktoré vykázala kvôli predošlým úľavám. Možný je však aj scenár, že sa stanú pevnou súčasťou života majiteľov elektromobilov a v budúcnosti budú len rásť.
Ide o akúsi dvojsečnú zbraň. Pre štát síce môžu dane znamenať nový zdroj príjmu, zároveň nimi však môže odradiť ľudí od kúpy elektromobilu, čím by sa výrazne spomalila transformácia vozového parku na ekologickejšiu, resp. udržateľnejšiu podobu.
Prečítajte si tiež:
- Máte elektromobil? Zbystrite, Google mapy majú špičkovú novinku, ktorú si zamilujete
- Tajná stránka elektromobilov: Nedržia si hodnotu a nevídane rýchlo sa im ničia pneumatiky
- Tesla v Európe znižuje ceny elektromobilov: Lacnejší je populárny Model 3 aj Model Y
Nové počínanie kanadskej vlády vyzerá, ako keby boli všetky tie daňové úľavy, stimuly a dotácie len akousi návnadou, ktorou sa snažila vlákať nič netušiacich priaznivcov elektromobility do klietky, v ktorej ich uživí len to, že budú platiť.