Obnoviteľné zdroje energie sú jedným z najlepších spôsobov, akým ľudia dokážu znížiť svoju uhlíkovú stopu. Preto je veľmi potešujúce, že počet solárnych fotovoltaických elektrární konečne stúpa aj na Slovensku. Za poslednú dekádu sa výkon týchto elektrární na našom území zvyšoval len mierne. To platilo až do konca minulého roka, kedy sa ich inštalovaný výkon zvýšil o 47 percent, konkrétne z 573 MW (na konci roka 2022) na 830 MW, píše server DSL.sk.
Tieto údaje, ako aj údaje uvedené nižšie, vyplývajú zo správy o stave elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú publikovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
Správa naznačuje niekoľko pozitívnych trendov, no taktiež upozorňuje na potrebu zvýšenia ambícií Slovenskej republiky v oblasti rozvoja zelených zdrojov. Pri takmer všetkých obnoviteľných zdrojoch sú totiž naše ambície nedostatočne vysoké na to, aby sme mohli dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, teda nulové emisie, do konca roka 2050. Taktiež stojí za zmienku, že správa mapuje udalosti uplynulého roka (2023) a analyzuje vplyv týchto udalostí na budúci rozvoj odvetvia OZE (obnoviteľné zdroje energie).
„Ak Slovensko porovnávame s inými štátmi Európy, má náš trh s OZE naozaj ďaleko od rozvinutého. Naša správa však poukazuje na skutočnosť, že Slovensko má obrovský potenciál pre ďalší rozvoj prakticky všetkých zelených zdrojov, čo predstavuje iskierku nádeje, že sa nám môže predsa len podariť splniť dekarbonizačné ciele do roku 2050,“ hovorí Ján Karaba, riaditeľ SAPI.
Najvyužívanejším obnoviteľným zdrojom je voda
Na konci roka 2023 v rámci obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku dominovala vodná energia. Tá predstavovala až 71 percent z celkovej inštalovanej kapacity obnoviteľných zdrojov energie. Na druhom mieste skončila fotovoltika s podielom 23 percent, zatiaľ čo bioenergia, pod ktorú spadá aj bioplyn, mala na celkovej inštalovanej kapacite podiel okolo 6 percent.
Stav veternej energie je na Slovensku žalostný. Aktuálne jej máme inštalovanej len 3 MW, pričom geotermálnu energiu na výrobu elektriny nevyužívame vôbec. Podľa najnovších údajov sa celkovo obnoviteľné zdroje podieľajú na výrobe elektrickej energie na Slovensku viac ako 23 percentami.
„V sektore fotovoltiky sme v roku 2023 zaznamenali pomerne výrazný nárast inštalovanej kapacity, ktorý je spôsobený predovšetkým záujmom zo strany firiem, ktoré motivuje potreba energetickej transformácie. V tragickom stave je však veterná energetika, kde nám už 20 rokov nepribudla žiadna nová elektráreň a tiež geotermálna energia, ktorú sme ešte využívať ani len nezačali, a to napriek slušnému potenciálu a záujmu investorov. V tomto smere chýba celková politická vôľa a dobre nastavený regulačný rámec a prístup do siete,“ vysvetľuje Karaba.
Nespĺňame očakávania
Správa od SAPI taktiež porovnáva plány a scenáre rozvoja všetkých relevantných technológií OZE. Sleduje a porovnáva ciele v aktualizovanej verzii Národného energetického a klimatického plánu (NECP) z augusta 2023, odhadovaný vývoj trhu na základe doterajších dát, ako aj ciele, ktoré je potrebné naplniť, aby sme mohli dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.
„Cieľom porovnaní odhadovaného vývoja trhu, cieľov z NECP a cieľov potrebných pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 je vytvorenie širšieho obrazu o tom, kde sa práve Slovensko nachádza a kam by mal vývoj trhu potenciálne smerovať. Naša správa jednoznačne konštatuje, že musíme pridať v rozvoji veternej a geotermálnej energie. Dokonca ani sľubný nárast kapacít fotovoltiky však pre naplnenie klimatických cieľov stačiť nebude,“ hovorí Boris Valach, vedúci autor správy.
Vytúžený pokrok
Ako bolo spomenuté v úvode tohto článku, počet a výkon fotovoltaických elektrární začal konečne stúpať až koncom minulého roka. Už v roku 2011 dosahoval inštalovaný výkon týchto elektrární na Slovensku výkon 501 MW. Až do apríla 2021 sa však nepripájali žiadne väčšie zdroje, pričom výkon ku koncu toho roka stúpol len mierne, konkrétne na 545 MW.
K vytúženému pokroku došlo až minulý rok, v priebehu ktorého bolo nainštalovaných viac ako 21 000 nových fotovoltaických elektrární. Malé rezidenčné elektrárne s výkonom do 10,8 MW tvorili okolo 52 percent pridaného inštalovaného výkonu, pričom v priemere mali inštalovaný výkon okolo 7 MW.
Prečítajte si tiež:
- Zákaz plynových kotlov od roku 2040: Plynári vysvetľujú, čo sa stane a čo musíte spraviť
- Elektronický odpad nás pohltí: Vytvárame ho 5x viac, než sme schopní recyklovať
- Energia všade so sebou: DLNRG PPS2400 kúpili stovky Slovákov, jeho cena spadla na 83 €!
Pokiaľ ide o veľké elektrárne, s výkonom takmer 550 MW ich je okolo 450, zvyšných 290 MW si pripisujú elektrárne umiestnené na strechách.
Stále dominuje jadrová energia
Hoci podiel obnoviteľných zdrojov energie na výrobe elektriny na Slovensku stúpa, stále sa v obrovskej miere spoliehame na výrobu energie jadrovými elektrárňami. Podľa údajov OKTE sa na výrobe elektriny v minulom roku podieľali až 62,1 percentami, zatiaľ čo fotovoltaické elektrárne si pripísali podiel iba 1,1 percenta.