Samsung si môže na svoje konto pripísať ďalší skvelý úspech. Od Spojených štátov totiž získal ohromnú investíciu, za pomoci ktorej vybuduje novú fabriku. Jej účelom bude výroba pokročilých čipov založených na 2 nm procese. Začiatok produkcie pritom nie je až tak ďaleko. O novinke informuje server PhoneArena.
Spojené štáty dlhšie hľadali spôsoby, akými by mohli na svojom území rozvinúť podnikanie v oblasti polovodičov, resp. čipov. A zdá sa, že jeden spôsob našli. Tento týždeň v rámci legislatívy CHIPS and Science Act, teda zákona o čipoch a vede, poskytli Samsungu investíciu v objeme až 6,4 miliardy amerických dolárov (približne 6 miliárd eur). Tieto finančné prostriedky juhokórejský gigant použije na výstavbu nového závodu, a to v meste Taylor v Texase.
Účelom fabriky bude výroba čipov založených na 2 nm procese. Produkčný proces by mal podľa súčasných plánov započať v roku 2026.
Injekcia pre americký priemysel
Oznámenie o poskytnutí financovania prišlo počas podujatia, ktorého sa zúčastnila ministerka obchodu Spojených štátov Gina Raimondo, ako aj výkonný riaditeľ divízie Samsung Semiconductor Kye Hyun Kyung. Ten vysvetlil, že financovanie zo strany americkej vlády zvýši výrobnú kapacitu a zároveň zlepší stav polovodičového ekosystému v Texase.
„Som rád, že môžem oznámiť predbežnú dohodu medzi Samsungom a ministerstvom obchodu, ktorá prinesie pokročilú výrobu polovodičov a výskum a vývoj spoločnosti do Texasu. Toto oznámenie uvoľní viac ako 40 miliárd dolárov v investíciách od Samsungu a upevní úlohu centrálneho Texasu ako najmodernejšieho polovodičového ekosystému, vytvorí najmenej 21 500 pracovných miest a využije až 40 miliónov dolárov z finančných prostriedkov CHIPS na školenie a rozvoj miestnej pracovnej sily,“ vyjadril sa k situácii americký prezident Joe Biden.
Hlava štátu dodala, že nové zariadenia podporia výrobu jedných z najvýkonnejších čipov na svete, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie a rozvoj pokročilých technológií, ako je napríklad umelá inteligencia. Okrem toho vraj čipy pomôžu v posilnení národnej bezpečnosti Spojených štátov.
Očakávania tvrdia, že nový závod v Texase bude stáť okolo 40 miliárd dolárov. Celkovo vláda Spojených štátov udelila v rámci CHIPS and Science Act tri ocenenia. Jedno získal Samsung, zvyšné dve si rozdelili spoločnosti TSMC a Intel.
Globálna destinácia
„Nerozširujeme len výrobné zariadenia; posilňujeme miestny polovodičový ekosystém a umiestňujeme Spojené štáty ako globálnu destináciu pre výrobu polovodičov,“ hovorí Kyung. „Aby sme uspokojili očakávaná nárast dopytu zo strany amerických zákazníkov po budúcich produktoch, ako sú napríklad čipy s umelou inteligenciou, budú naše fabriky vybavené pre špičkové procesné technológie a pomôžu priniesť bezpečnosť do amerického dodávateľského reťazca polovodičov.“
Prečítajte si tiež:
- Lahôdky pre hráčov: Samsung predstavil nové herné monitory Odyssey!
- Skvelá správa: Samsung prináša funkcie Galaxy AI do ďalších modelov. Nie však všetky
- Umelá inteligencia od Samsungu sa naučí nové jazyky. Je medzi nimi aj slovenčina?
K dohode sa vyjadrila aj Asociácia polovodičového priemyslu. Podľa nej výstavba novej fabriky posilní výrobu polovodičov na americkom kontinente a posilní tamojšiu ekonomiku, konkurencieschopnosť a kritické dodávateľské reťazce.