Samsung a Qualcomm, dve vplyvné spoločnosti v segmente čipov oznámili fantastický výsledok spoločného úsilia. Vraj sa im úspešne podarilo dokončiť testy technológie 1024 Quadrature Amplitude Modulation (QAM) pre spektrum Frequency Division Duplex (FDD) a Time Division Duplex (TDD). To môže znieť komplikovane, no v skutočnosti je výsledok tohto úsilia celkom jednoduchý – lepšia podpora operátorov 5G sietí a väčšia účinnosť jednotlivých spektrálnych pásiem.
QAM je vyspelá modulačná technológia slúžiaca na efektívny prenos dát. Jej účinnosť sa odvíja predovšetkým od objemu dát, ktoré je možné preniesť v rámci jednotlivých transmisií. Napríklad v bežných obchodných sieťach sa zvyčajne používa verzia 256 QAM. Samsung a Qualcomm však po novom dosiahli objem až 1024 QAM, a to podľa štandardu 3GPP Release 17.
To by malo operátorom umožniť plné využitie svojich spektier, čo by pocítili aj koneční spotrebitelia. Tí by tak mohli pohodlnejšie využívať rôzne mobilné služby vyžadujúce rýchle sťahovanie dát, ako sú streamovanie videa, hranie hier online a podobne.
Test novej technológie prebehol vo výskumných a vývojových laboratóriách spoločnosti Samsung v Južnej Kórei, a to s využitím hardvéru a softvéru Samsung 5G vRAN s podporou prenosových pásiem 2,1 GHz (FDD) a 3,5 GHz (TDD). Organizátori testu využili aj mobilné testovacie zariadenie od Qualcommu s najnovšou verziou verziou systému Snapdragon X75 5G Modem-RF.
O pätinu rýchlejšie sťahovanie
Výsledok spoločného úsilia dvoch technologických gigantov sa dá vyjadriť aj číselne. Vôbec po prvýkrát v histórii odboru sa podarilo dosiahnuť štandard 1024 QAM pri pásme FDD, pričom na frekvencii 20 MHz sa obom firmám podarilo vyvinúť rýchlosť prenosu dát až 485 MB/s, čo je takmer teoretické maximum. Zároveň ide o 20 percent vyššiu rýchlosť, než akú ponúka súčasný zaužívaný štandard 256 QAM.
Nová technológia opierajúca sa o tento prielom vraj môže byť komerčne dostupná ešte tento rok.
„Sme presvedčení, že pri vývoji novej generácie zohráva kľúčovú úlohu práve vyššia spektrálna účinnosť. Úspech svedčí o tom, že Samsung neustáva vo svojom úsilí o posúvanie hraníc možného v oblasti mobilných technológií,“ hovorí Ji-Yun Seol, viceprezident a riaditeľ produktovej stratégie divízie Network Business v Samsungu. „Naša spolupráca s Qualcommom opäť priniesla skvelé výsledky a radi spojíme sily pri ďalšom rozvoji sieťových inovácií.“
K pokroku sa potom vyjadril aj Sunil Patil, viceprezident pre produktový manažment Qualcommu: „Je to dôkaz nášho odhodlania podporovať operátorov v ich úsilí o neustále zvyšovanie priepustnosti 5G sietí a vylepšovanie spektrálnej účinnosti. Vďaka pokročilej technológii QAM môžu využívať spektrum na maximum a poskytovať používateľom 5G pripojenia bleskurýchle mobilné služby na vysokej úrovni.“
Taktiež stojí za zmienku, že Samsung ešte koncom minulého roka, taktiež v spolupráci s Qualcommom, po prvýkrát v histórii dosiahol simultánnu 5G agregáciu v FDD spektre, konkrétne vo formáte 2x uplink a 4x downlink. Obidve firmy pokračujú vo vzájomnej spolupráci, čím si vytvárajú potenciál na posúvanie hraníc možného v mobilných 5G technológiách.
Samsung chystá aj výrobu 2 nm čipov
Toto pritom nie je jediný úspech Samsungu, čo sa týka spolupráce s americkými subjektmi. Ako sme vás informovali v tomto článku, juhokórejský gigant obdržal od Spojených štátov investíciu vo výške až 6,4 miliardy dolárov, ktoré má využiť na výstavbu nového závodu, a to konkrétne v meste Taylor v štáte Texas.
Prečítajte si tiež:
- Lahôdky pre hráčov: Samsung predstavil nové herné monitory Odyssey!
- Skvelá správa: Samsung prináša funkcie Galaxy AI do ďalších modelov. Nie však všetky
- Umelá inteligencia od Samsungu sa naučí nové jazyky. Je medzi nimi aj slovenčina?
Účelom fabriky bude výroba čipov založených na 2 nm procese. Produkčný proces by mal podľa súčasných plánov započať v roku 2026.