Aby cestná premávka fungovala tak, ako má, je potrebná existencia a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Ich cieľom je zabezpečiť, aby boli všetci účastníci cestnej premávky čo najviac v bezpečí a aby samotná premávka bola čo najviac plynulá a bezproblémová. Preto, keď dôjde k porušeniu pravidiel, je nutný trest. Ten prichádza v rôznych podobách, predovšetkým v podobe finančnej pokuty. Existujú však krajiny, ktoré experimentujú aj s inými, často veľmi nezvyčajnými formami trestu.
Ako píše sever Topspeed.sk, jednou z takýchto krajín je aj Švajčiarsko. Prečo? Testujú tu totiž novú formu trestu, ktorá sa neopiera o finančnú pokutu, ale o odobratie kľúčového dokladu, ktorým nie je vodičský preukaz. Aby sme boli konkrétnejší, za prekročenie rýchlosti tu hrozí zamietnutie možnosti získať štátne občianstvo.
Švajčiarsko nechce cestných pirátov
Švajčiarsko je pokročilá krajina, ktorá sa vystatuje nielen nádhernou prírodou, ale aj silnou ekonomikou a vysokou životnou úrovňou. Byť obyvateľom tejto krajiny je ako byť členom prestížneho klubu. Nadobudnúť tento status však nie je jednoduché. Naopak, prísť oň jednoduché je – stačí, ak prestrelíte maximálnu povolenú rýchlosť na ceste. Švajčiarsko jednoducho cestných pirátov nechce.
Na vlastnej koži sa o tom presvedčil Francúz, ktorému sa nepodarilo získať švajčiarsky pas ani po 40 rokoch pobytu. Okrem toho, že tu strávil tak veľkú časť svojho života, vlastní na území krajiny luxusné hotely a súkromné kliniky. Nič z toho mu však nie je nijako platné. Pas nemôže získať, keďže ho v roku 2017 namerali, keď po úseku s maximálnym limitom 40 km/h išiel rýchlosťou 80 km/h. Rýchlosť na tomto úseku bola obmedzená kvôli stavebným prácam.
Úradníci na základe tohto prehrešku zamietli žiadosť Francúza o udelenie švajčiarskeho pasu. Povolenie im k tomu udelili súdy. Tie ho v Ženeve v júli 2017 odsúdili na podmienečný peňažný trest s trojročnou skúšobnou dobou. Výška pokuty dosiahla 540 švajčiarskych frankov, čo dnes v prepočte vychádza na približne 550 eur.
Muž teda mohol na udelenie švajčiarskeho pasu na nejaký čas zabudnúť. Tamojšia legislatíva totiž ustanovuje, že osobe nie je možné udeliť občianstvo až do skončenia skúšobnej lehoty a následnej trojročnej čakacej doby.
Sú aj bizarnejšie prípady
No ak by ste si mysleli, že stačí len jazdiť predpisovo a švajčiarske občianstvo máte isté, ste na veľkom omyle. Kuriózny prípad sa odohral v obci Clos du Dobs, ktorá sa nachádza blízko hraníc s Francúzskom. Muž pôvodom z inej krajiny, ktorý sa usiloval o získanie švajčiarskeho občianstva, túto dedinu sem-tam navštevoval.
V čom bol problém? Snahu o získanie občianstva mu zmarili sťažnosti susedov, podľa ktorých jeho správanie nebolo v súlade s pravidlami susedského spolunažívania. Pas teda nedostal kvôli tomu, lebo cez sviatky pracoval v záhrade a kosil trávu. Okrem toho prebýval v nehnuteľnosti, ktorá sa veľmi pomaly renovovala, pričom materiály zo stavby vraj znečisťovali prostredie obce.
Prečítajte si tiež:
- Prečo sa za rovnaké prekročenie rýchlosti účtujú rôzne pokuty? Dôležité sú okolnosti
- Maximálne 30 km/h vo všetkých mestách? Naozaj to hrozí, v tomto meste sa limit osvedčil
- Autám na benzín a naftu treba umelo zvýšiť cenu. Potom ľudia budú chcieť elektromobily, tvrdí štúdia
Ak sa teda usilujete (alebo sa plánujete usilovať) o získanie švajčiarskeho pasu, resp. občianstva, dajte si veľmi dobrý pozor na to, aby ste mali dobré vzťahy so susedmi a aby ste za každých okolností jazdili predpisovo.