Sexuálne pomôcky sú intímnou záležitosťou, ktorá sa na verejnosti bežne nerozoberá. Tento článok je však výnimkou. Tím z Malwarebytes totiž upozornil na celkom kuriózny prípad, ktorý hovorí o prenose škodlivého počítačového vírusu prostredníctvom vibrátora. Nie, naozaj nejde o vtip. Toto sa naozaj stalo.
Na tento skutočne nevídaný incident upozornil príspevok na sociálnej sieti Reddit. Publikovaný bol osobou, ktorá je taktiež zákazníkom prémiového členstva Malwarebytes. Konkrétne uvádza, že si v obchode kúpila malý vibrátor s krytkou, pod ktorou sa nachádzal USB konektor určený na nabíjanie. Rozhodla sa ho teda zapojiť do počítača, aby sa nabil. Akonáhle však otvorila prehliadač, začal sa jej sám od seba sťahovať neznámy súbor. Našťastie sa ale do situácie vložil bezpečnostný program, ktorý správne vyhodnotil, že išlo o malvér, a sťahovanie zablokoval.
Nakazil sa „Lummou“
Vibrátor nesie označenie Sexology Pussy Power 8-Function Rechargable Bullet Vibrator a podľa všetkého bol infikovaný škodlivým softvérom prezývaným Lumma. ktorého účelom je kradnúť cenné informácie.
Lumma je program dostupný prostredníctvom modelu Malware-as-a-service (MaaS), v rámci ktorého kyberzločinci platia inými kyberzločincom za prístup k škodlivému softvéru a s ním súvisiacej infraštruktúre. Konkrétne Lumma kradne informácie o peňaženkách s kryptomenami, rozšírení v prehliadačoch, ako aj údaje o dvojstupňových verifikáciách. Často sa šíri prostredníctvom e-mailových správ, no zdá sa, že dostať sa k obeti môže aj cez intímne partie.
Ako sa tam dostal?
Otázkou zostáva, ako sa vírus vôbec dokázal dostať do niečoho takého, ako je vibrátor. Teórii je mnoho, no pre lepšie porozumenie sa tím Malwarebytes rozhodol osloviť priamo spoločnosť, ktorá vibrátor vyrobila – Spencer’s.
Tá najskôr uviedla, že hoci o probléme vie, tím, ktorý záležitosť vyšetroval, nemohol poskytnúť žiadne bližšie informácie. Neskôr jej hovorca prezradil nasledovné: „Sme si vedomí problému, ktorý sa týka jedného z našich intímnych výrobkov, a môžeme potvrdiť, že nie je schopný prenášať údaje, pretože neexistuje fyzické spojenie medzi obvodmi PC dosky s dátovými pinmi USB.“
To nepochybne dáva zmysel, avšak len pri zariadeniach, ktoré záškodníci nedokážu vlastnoručne preprogramovať.
Prečítajte si tiež:
- POZOR! Okamžite si skontrolujte účet. Známa služba Slovákom tajne sťahuje desiatky eur
- POZOR: Vyššie ceny už zajtra. Obľúbená služba bude výrazne drahšia. Koľko si priplatíme?
- POZOR: Veľká banka na 10 hodín vypne služby. Nezaplatíte kartou, nepôjde internet banking ani SMS-ky
Preto, ak si kúpite elektroniku od výrobcu, ktorého až tak dobre nepoznáte, radšej ju nezapájajte do počítača. Overenou istotou je zapojenie do adaptéra a následne do zásuvky. Alternatívne môžete použiť tzv. chrániče USB konektorov, ktoré dokážu zabrániť nežiadaným prenosom. Obecne nebude na škodu, ak sa k nedôveryhodnej elektronike budete správať tak, ako keby ste na parkovisku našli neznámy USB kľúč – ten si asi do počítača len-tak nezapojíte, všakže?