Apple hrdo propaguje svoj dôraz na bezpečnosť používateľov. Chrániť sa ich snaží predovšetkým tým, že ich uzatvára do úzko prepojeného ekosystému, do ktorého nevpúšťa takmer žiadnu tretiu stranu. Samozrejme, vieme, že na území Európskej únie (EÚ) sa táto reštriktívna politika kalifornského giganta bude musieť zmeniť, no do určitej miery stále platí.
Platí jednoduchá rovnica, čím menej strán má prístup do ekosystému Apple, tým je nižšie riziko napadnutia niektorého zo zariadení, ktoré sú doň napojené. No žiaľ, ani tento bezpečnostný systém nie je nepriestrelný. Ako píše PhoneArena, známa platforma vyzvala používateľov iPhonov, aby si dočasne deaktivovali službu iMessage.
Touto platformou je Trust Wallet. Pre tých, čo nevedia, ide o decentralizovanú virtuálnu peňaženku vo vlastníctve spoločnosti Binance. Práve tá varovala používateľov, že iMessage trpí vážnou zraniteľnosťou, ktoré môže viesť k hacknutiu celého zariadenia, resp. iPhonu.
iPhone v ohrození?
Platforma tak učinila prostredníctvom sociálnej siete X. Vo svojom príspevku uviedla, že má „dôveryhodné informácie“ o novo odhalenej bezpečnostnej medzere v službe iMessage. Tá vraj hackerom umožňuje nabúrať sa do iPhonu, a to bez potreby akejkoľvek interakcie od jeho používateľa. Obeťou sa vraj môže stať ktokoľvek, no prioritnými cieľmi sú vraj vysokopostavené osoby.
V tejto súvislosti Trust Wallet odporúča všetkým používateľom smartfónov od Apple, aby si vypli iMessage, a to dovtedy, kým nebude zraniteľnosť odstránená prostredníctvom softvérovej aktualizácie.
Server TechCrunch si však myslí, že až takéto rázne opatrenie nie je úplne nutné. Výzva od Trust Wallet je vraj prehnaná, pričom uvádza, že neexistuje žiadny priamy dôkaz o existencii zraniteľnosti.
Vraj ide o planý poplach
Platforma tvrdí, že dôkaz o zraniteľnosti, ktorú získal aj overil, vychádza z inzerátu exploitu (návodu na zneužitie zraniteľnosti) na dark webe, konkrétne na stránke s názvom CodeBreach Lab. TechCrunch sa pokúsil tento exploit kúpiť. Inzerenti si však zaň vypýtali až 2 milióny dolárov v Bitcoinoch, a to na adresu peňaženky vo verejnom blockchaine. Doposiaľ vraj požadovanú čiastku nikto nezaplatil.
Prečítajte si tiež:
- iPhone spomaľuje, Android ani náhodou. V porovnaní s iOS rastie až 2-krát rýchlejšie!
- iPhone sa opäť priblíži Androidu: iOS 17.5 prinesie funkciu, ktorú Android ponúka odjakživa
- Späť v čase: Dizajn základných modelov iPhone 16 pripomína rok 2017. A žiaľ, zlých správ je viacero
To naznačuje, že CodeBreach Lab sa len snaží od naivných hackerov vylákať peniaze. Samozrejme, náznak nie je istotou, takže určité riziko tu stále je. Skôr to však vyzerá, že Trust Wallet skutočne len príliš dôveruje.
Ak si však chcete byť „100-percentne“ istí, že vám nič nehrozí, máte možnosť si v prostredí nastavení iPhonu aktivovať Režim blokovania. „Režim blokovania je voliteľný režim extrémnej ochrany, ktorý by sa mal používať len v prípade podozrenia na vysoko sofistikovaný kybernetický útok. Väčšina ľudí sa nikdy nestane terčom takéhoto útoku,“ uvádza sa v popise. Aktivovať si ho môžete cez Nastavenia → Súkromie a bezpečnosť → Režim blokovania.