Hoci žijeme v zlatej ére smartfónov, nie každý potrebuje vo vrecku nosiť miniatúrny počítač nabitý tými najlepšími možnými technológiami. Stále existujú ľudia, ktorí preferujú klasiku v podobe tlačidlových telefónov. Firma predstavila tri nové „hlúpe“ modely, a to s označeniami 6310, 5310 a 230.
Nokia v prostredí tlačidlových telefónov kedysi figurovala ako globálny gigant. Ťažko zabudnúť na jej legendárnu Nokiu 3310 s takmer nezničiteľnou konštrukciou, z ktorej si ľudia dodnes robia srandu. Časom sa však výrobca akosi pozabudol. Jeho telefóny kvôli pomalšej adaptácii novým trendom postupne prichádzali o priazeň, kvôli čomu sa v rebríčku najväčších výrobcov telefónov postupne prepadal čoraz nižšie a nižšie, až z neho napokon úplne vypadol.
S produkciou telefónov síce pokračoval aj napriek tomu, že prišiel o svoje postavenie, no už nikdy sa mu nepodarilo navrátiť k pôvodnej sláve z prelomu tisícročí. Začal dokonca vyrábať aj dotykové telefóny a smartfóny, no žiaľ, celkom neúspešne.
Nokia 6310
Dizajn Nokia 6310 ostal z veľkej časti pri starom, no možno rátať aj s hŕstkou nových prvkov. Poteší napríklad výmena zastaraného microUSB portu za USB-C konektor či kapacita batérie, ktorá sa zvýšila z 1 150 mAh na 1 400 mAh. Displej aj VGA fotoaparát sú v pôvodnom stave.
Nokia 5310
Vynovená verzia telefónu sa pýši väčšou batériou, konkrétne s kapacitou 1 450 mAh, ako aj väčším displejom, ktorého uhlopriečka poskočila z 2,4 palca na 2,8 palca. Napokon sa vymenil aj čip, a to za Unisoc 6531F.
Čo sa týka dizajnu, môžeme si všimnúť elegantnej konštrukcie so zaoblenými tvarmi. Platí to aj pre displej, ktorý sa po stranách mierne prelieva, a to do oranžových panelov, ktoré nádherne kontrastujú so zvyškom tela.
Nokia 230
Posledným členom čerstvého tria je Nokia 230. Aj v tomto prípade možno rátať s väčšou batériou, ktorej objem sa zväčšil z 1 200 mAh na 1 450 mAh, čipom Unisoc 6531F a USB-C konektorom. Displej oproti predchodcovi nijak nezmenil, stále má uhlopriečku 2,8 palca. To isté platí aj pre fotoaparát s úsmevným rozlíšením 2 Mpx.
Kúpi si ich vôbec niekto?
Toto je dôležitá otázka. Hoci výroba tlačidlových telefónov nie je taká nákladná, ako je výroba dajme tomu špičkových vlajkových lodí, stále sú to nejaké tie výdavky. Žiadna firma nevyrába produkt preto, aby na ňom nezarábala. Vždy je skoršou či neskoršou vidinou zisk.
Ťažko predpovedať, akému úspechu sa poteší čerstvé tlačidlové trio. Stále nám totiž chýba mnoho kľúčových informácií, ako sú ceny či dátum uvedenia na trh.
Prečítajte si viac:
- Slováci ich kupujú ako na bežiacom páse: Najpredávanejšie smartfóny, tablety a smartwatch! (PREHĽAD)
- Galaxy Z Fold6: Čo všetko prinesie? PREHĽAD výbavy najlepšieho skladacieho smartfónu
- AKTUÁLNE: Orange rozširuje ponuku zariadení. Pribúdajú vlajkové smartfóny, herné notebooky a jeden šikovný tablet! (PREHĽAD)
Viac však pri rozhodovaní o kúpe môže zavážiť fakt, že cez tieto telefóny si mnohí nezavolajú. Podporujú totiž len 2G siete, nič viac. Treba pritom poznamenať, že v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, sa už postupne vypínajú aj 3G siete. Moderným štandardom je 4G alebo 5G konektivita.
Operátori nepredpokladajú, že ľudia budú v dnešnej dobe kupovať smartfóny, ktoré nepodporujú aspoň 4G. Koniec koncov, ono sa už ani veľa telefónov, ktoré nepodporujú 4G, nevyrába.