Sonda Psyche, ktorá má namierené skúmať vzácny asteroid, má na svojej palube špeciálny aparát schopný zasielať správy z hlbokého vesmíru. NASA prijatie správy potvrdila a teší sa z funkčného nástroja. Ide totiž o prielom, ktorý má potenciál zmeniť spôsob, ktorým vesmírne lode komunikujú.
Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA má o 5 rokov pristáť na planétke medzi Marsom a Jupiterom. Vedci sa domnievajú, že asteroid 16 Psyche je mimoriadne bohatý na vzácne kovy, ako napríklad železo, nikel či zlato. Sonda síce stále cestuje, no vedci už teraz testujú rôzne vybavenie, ktoré vezie na palube. Posledný test sa týkal Deep Space Optical Communications (DSOC), ktorý na Zem zaslal zašifrovanú správu pomocou laseru.
NASA sa raduje: Sonda poslala obrázok aj video mačky
Test z 8. apríla potvrdil, že aj z tejto vzdialenosti dokážu vedci dáta sťahovať maximálnou rýchlosťou 25 Mb/s, čo výrazne prekračuje stanovený cieľ aspoň 1 Mb/s. Pri predchádzajúcich skúškach sa sonda nachádzala oveľa bližšie, z hlbokého vesmíru sa jej vôbec prvýkrát podarilo odoslať objemný súbor (zakódovaný obrázok) a dokonca aj video s mačkou Taters.
Výkon prístroja vedci neustále testujú a zdá sa, že prekonáva všetky očakávania. Aj napriek tomu existuje niekoľko problémov, ktoré musia vyriešiť. Sú nimi napríklad mraky, ktorý výrazne zhoršujú signál. „Naučili sme sa veľa o tom, z akej vzdialenosti môže systém fungovať, ak máme jasnú oblohu. Búrky občas komunikáciu komplikovali,“ povedal Ryan Rogalin z Laboratória prúdového pohonu NASA.
„Ide o jeden z mnohých dôležitých míľnikov, ktoré dláždia cestu ku komunikácii schopnej zasielať snímky vo vysokom rozlíšení a dokonca aj streamované video na podporu ďalšieho skoku v histórii ľudstva – vyslania ľudí na Mars,“ zhodnotila snahu vedcov riaditeľka oddelenia technologických demonštrácií v centrále NASA, Trudy Kortesová.
Psyche letí preveriť úchvatný asteroid
Aj keď najnovší test dopadol dobre, NASA ešte ani zďaleka nemá vyhrané. Čím bude sonda ďalej od Zeme, tým náročnejšie bude nasmerovať obe zariadenia tak, aby dosahovali optimálne výsledky.
NASA na komunikáciu s misiami na vzdialenosť väčšiu než Mesiac bežne využíva rádiové vlny, ktoré sú však príliš rozťahané a nedokážu tak poňať veľa dát. Laserový lúč má oveľa kompaktnejšiu vlnovú dĺžku, a tak dokáže skutočne prenášať obrovský objem dát. Len pre predstavu, laserový systém dokáže dosiahnuť 10 až 100-násobne vyššie prenosové rýchlosti než najšpičkovejšie rádiové komunikačné systémy.