V súčasnosti na Zemi platia dva časové referenčné systémy, a to letný čas a zimný čas. Zrejme však už čoskoro nebudeme takto monitorovať čas len na našej planéte. Vláda Spojených štátov totiž prikázala agentúre NASA, aby sa naučila určovať čas aj na Mesiaci. Téme sa venuje The Guardian.
Aby sme boli presnejší, vedenie amerického Úradu pre vedeckú a technologickú politiku (OSTP) v utorok prostredníctvom memoranda vyzvalo NASA k tomu, aby v spolupráci s ostatnými americkými a medzinárodnými agentúrami vytvorila referenčný systém času, ktorý by sa riadil Mesiacom. NASA má vytvoriť tzv. lunárny koordinovaný čas (LTC – Coordinated Lunar Time) do konca roka 2026.
Toto časové pásmo nebude fungovať ako tie, ktoré aktuálne používame na Zemi. Ide o referenčný časový rámec len pre Mesiac. Zem by sa podľa neho zrejme riadiť nemohla, keďže naša prirodzená družica má oveľa menšiu gravitáciu, v dôsledku toho tu čas plynie o čosi rýchlejšie, konkrétne o 58,7 mikrosekundy každý jeden deň.
Hodiny a časové pásma na Zemi sa orientujú podľa svetového koordinovaného času (UTC), čo je medzinárodne uznávaný štandard. Je založený na rozsiahlej globálnej sieti atómových hodín, ktoré sú umiestnené rôzne po svete. Ich úlohou je merať zmeny stavu atómov a na základe získaných údajov vytvárať priemer, ktorý v konečnom dôsledku utvára presný čas.
Okrem iného má LTC poskytnúť referenčný čas pre lunárne kozmické lode a satelity, ktoré si pre svoje misie vyžadujú extrémnu presnosť.
„Atómové hodiny na Mesiaci budú tikať inou rýchlosťou ako hodiny na Zemi,“ povedal Kevin Coggins, najvyšší predstaviteľ NASA pre komunikáciu a navigáciu. „Dáva zmysel, že keď sa vydáte na iné teleso, ako je Mesiac alebo Mars, že každé z nich dostane svoj vlastný srdcový tep.“
Lepšia koordinácia astronautov
Konečný termín pre vytvorenie nového referenčného systému času má svoje opodstatnenie. Ako sme spomenuli vyššie, tento systém má umožniť lepšiu koordináciu vesmírnych letov. NASA pritom už od septembra 2026 plánuje na Mesiac znovu vysielať astronautov, a to v rámci programu Artemis.
Tento program zastrešuje aj zriadenie vedeckej lunárnej základne, ktorá by mala pripraviť pôdu pre budúce misie, resp. lety na Mars. Konkrétne na tomto úsilí sa podieľajú desiatky spoločností aj krajín.
Pripomíname, že naposledy človek položil nohu na povrch Mesiaca v roku 1972, kedy sa konala misia Apollo 17.
Aby všetky plány vyšli, je potrebné vytvoriť jednotný lunárny čas. Bez neho by vraj bolo veľmi náročné zabezpečiť bezpečný prenos údajov medzi vesmírnymi loďami, ako aj synchronizáciu komunikácie medzi Zemou, lunárnymi satelitmi, základňami a samotnými astronautmi. Časové rozdiely by taktiež mohli viesť k chybám pri mapovaní a určovaní polohy na Mesiaci alebo na jeho obežnej dráhe.
„Predstavte si, že by svet nesynchronizoval svoje hodiny na rovnaký čas, aké by to mohlo byť rušivé a ako by to sťažilo každodenné veci,“ uviedol predstaviteľ OSTP pre agentúru Reuters.
Budú potrebné medzinárodné dohody
Pochopiteľne, vytvorenie lunárneho času nie je jednoduchou úlohou. V memorande zaslanom americkou vládou sa uvádza, že proces implementácie LTC si bude vyžadovať medzinárodné dohody prostredníctvom „existujúcich normalizačných orgánov“. Rovnako bude potrebné dosiahnuť zhodu medzi 36 krajinami, ktoré podpísali dohodu Artemis. Tá pre zahrnuté krajiny určuje pravidlá správania vo vesmíre a na Mesiaci. Z tých väčších hráčov túto dohodu zatiaľ nepodpísali Rusko a Čína.
Je taktiež možné, že systém LTC bude zriadený až po tom, čo ľudstvo opäť navštívi Mesiac. Na jeho fungovanie totiž môže byť potrebné tu umiestniť atómové hodiny, podobne ako to funguje pri UTC na Zemi.
Pokiaľ ide o Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), tá sa nachádza na nižšej zemskej orbite, takže by mala aj naďalej používať univerzálny koordinovaný čas.