Apple tento rok oficiálne predstavil svoj prvý headset pre virtuálnu a rozšírenú realitu s názvom Vision Pro. Ide o špičkové zariadenie, ktoré dokáže priam futuristicky prepojiť virtuálny svet s tým skutočným. Háčik je v tom, že gigant si za aplikované špičkové technológie pýta priam astronomickú cenu, konkrétne 3 500 dolárov. Dávnejšie sa pritom začalo špekulovať, že časom vydá aj lacnejšiu verziu, ktorá by mala mierne obmedzené kapacity. Teraz sa však zdá, že tieto predikcie napokon ostanú nenaplnené, píše MacRumors na základe informácií Marka Gurmana z agentúry Bloomberg.
Keď má firma na trh priniesť nový produkt, ktorý disponuje kapacitami, aké predtým ešte nikto nevidel, je zrejmé, že sa nebude lacný. Technologické prelomy si vyžadujú ako veľké úsilie, tak aj veľa času a veľa investícií. Samozrejme, cieľom každej firmy je dosahovať zisk, preto daný produktu musí naceniť tak, aby sa jej úsilie zhodnotilo.
Špecifikum Apple
Pokiaľ ide o Apple, tejto spoločnosti rozhodne nie sú vysoké cenovky cudzie. Prakticky neponúka žiadny produkt, ktorý by sa dal považovať za cenovo dostupný. No na druhú stranu, jej značka sa spája s akousi prestížou a eleganciou. Práve vďaka tomu si dokázala na trhu vybudovať silné renomé. A ako všetci veľmi dobre vieme, silné renomé vedie k vyššej vernosti zákazníkov.
No ani firmy tak gigantických rozmerov, ako je Apple, nie sú neomylné. V tomto zmysle možno poukázať napríklad na astronomicky drahé kolieska pre počítač Mac, prípadne na handričku na displej za 25 eur. A asi nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že aj Vision Pro je z určitého hľadiska omyl.
Tým nechceme povedať, že by bol headset nekvalitný či málo výkonný. Omyl je to skôr cenový. Predsa len ide o headset za 3 500 dolárov, čo podnietilo mnohé špekulácie o tom, či je headset skutočne tak vyspelý a prémiový, aby si takúto cenovku zaslúžil. Pripomíname, že uvedená cena platí pre Spojené štáty a nezahŕňa daň. Ak si ju prepočítame na našu menu a prirátame k nej DPH, dostaneme sa na hodnotu až 3 900 eur.
Nákladné prípravy, alebo príliš vysoká prirážka?
Odpoveď na otázku, či je cena Apple Vision Pro riadne opodstatnená, sme vám dávnejšie priniesli v samostatnom článku. Ako pôvodne informovala CNBC, hardvérové súčiastky pre headset majú Apple stáť okolo 1 500 dolárov, čo je menej ako polovica sumy, ktorú si pýta za konečný produkt. Samozrejme, Vision Pro sa neskladá len z hardvéru, ale aj softvéru. Stále je však do očí bijúce, že Apple si k výrobným nákladom prirátava nemalú prirážku.
Protistrana to argumentuje tým, že v rámci prípravy headsetu bol najdrahší výskum a vývoj: „V produkte je použitých 5 000 patentov a je postavený na veľkom množstve inovácií, na ktorých Apple strávil roky, od čipu až po displeje, šikovnú AI a strojové učenie. Všetko to sledovanie rúk, mapovanie miestností, všetko toto je poháňané AI a z toho sme veľmi nadšení.“
Či bol proces výskumu a vývoja skutočne tak drahý, aby opodstatňoval cenovku 3 500 dolárov, nevieme. A zrejme to ani nikdy nezistíme.
Nevie, ako na to
V tomto bode môžeme premostiť ku v úvode zmieneným špekuláciám týkajúcim sa potenciálnej lacnejšej, resp. cenovo dostupnejšej verzie Apple Vision Pro.
Gurman uviedol, že Apple nateraz v oblasti virtuálnej a rozšírenej reality nechystá žiadne ďalšie produkty, teda aspoň v najbližšej dobe. Ak v tejto oblasti prinesie nové zariadenie, vraj sa tak stane najskôr o rok a pol, teda až niekedy v priebehu roku 2026.
Nie je isté, akého charakteru bude ďalší headset, no je stále jasnejšie, že o cenovo dostupnejší model nepôjde. Gurmanove zdroje totiž tvrdia, že hoci sa Apple snaží nájsť spôsoby, akými by mohol znížiť cenu, žiadne konkrétne riešenie zatiaľ nevymyslel. Dá sa teda povedať, že Apple jednoducho nevie, ako na to.
To je celkom zaujímavá informácia, nakoľko vyvoláva ďalšie otázky. Ako je možné, že Apple so všetkými svojimi kapacitami a technologickými talentmi nedokáže nájsť spôsob, ako znížiť náklady na VR headset? Je to preto, lebo nechce uprednostniť dostupnosť pred kvalitou? Je jednoducho len skúpy? Žiaľ, odpovede nemáme.
Ak je však pravda, čo sa povráva o mastnej prirážke, možno by sa stačilo len trochu uskromniť . Predsa len platí, že čím je produkt lacnejší, tým je vyššia šanca, že si ho niekto kúpi. Apple Vision Pro v súčasnom stave a za súčasnú cenu je produkt vhodný iba pre zarytých technologických nadšencov, profesionálnych recenzentov a ľudí, ktorí majú hlboko do vrecka. Ostatní zrejme urobia lepšie, ak siahnu po oveľa lacnejších alternatívach, ako je napríklad Quest od spoločnosti Meta.