Apple vydal druhú vývojársku verziu novej verzie operačného systému iOS, konkrétne verzie iOS 17.5. Tá, rovnako ako iOS 17.4, prinesie zmeny, ktoré poukazujú na snahu kalifornského giganta dosiahnuť súlad s podmienkami Aktu o digitálnych trhoch (DMA), čo je nová legislatíva Európskej únie (EÚ) na dosiahnutie zdravej hospodárskej súťaže medzi vplyvnými digitálnymi spoločnosťami. Čo presne sa zmení s príchodom iOS 17.5 prezrádza server MacRumors.
Spoločne s iOS 17.4 do iOS pribudla podpora pre trhoviská, resp. obchody s aplikáciami tretích strán. Dovtedy platilo, že ak chcel používateľ získať určitú aplikáciu, nemal inú možnosť, ako si ju stiahnuť cez App Store, teda oficiálny a zároveň jediný podporovaný obchod s aplikáciami pre iOS. Túto výsadu EÚ dlhšie vnímala ako niečo, čo poškodzuje hospodársku súťaž a znevýhodňuje ako spotrebiteľov, tak aj vývojárov.
App Store si totiž z každej transakcie účtuje nemalé provízie, ktoré vývojári až do vydania iOS 17.4 nemali ako obísť. Spotrebitelia boli znevýhodnení v tom, že mali pri potrebe získať aplikácie obmedzené možnosti, teda len jednu možnosť. Od iOS 17.4 systém podporuje aj alternatívne obchody s aplikáciami, resp. obchody s aplikáciami tretích strán.
Aplikácie stiahneme aj z webu
Čo pribudne s iOS 17.5? Apple vraj od tejto aktualizácie umožní na území EÚ používateľom čerpať aplikácie aj z webových stránok, teda mimo obchodov s aplikáciami. Na tejto podpore mal kalifornský gigant pracovať od marca, teraz sa začína testovať.
To otvára nové možnosti pre vývojárov i používateľov. Vývojári však stále musia dbať na to, aby spĺňali špecifické kritériá na zaistenie bezpečnosti používateľov. Aplikácie teda musia prejsť notárskym procesom Apple, pričom vývojári musia byť členmi programu Apple Developer Program, a to nepretržite po dobu najmenej dvoch rokov.
Taktiež stojí za zmienku, že na stiahnutie z webových stránok sú oprávnené len tie aplikácie, ktoré v predchádzajúcom roku zaznamenali v iOS na území EÚ najmenej jeden milión stiahnutí. Vývojári spĺňajúci tieto podmienky budú môcť používať rozhranie API pre aplikácie určené na sťahovanie z webu. Tieto aplikácie možno vďaka rozhraniu zálohovať, obnovovať aj aktualizovať, rovnaké ako štandardné aplikácie.
Keď používateľ navštívi webovú stránku s cieľom stiahnuť a nainštalovať určitú aplikáciu, bude musieť udeliť výslovné povolenie danému vývojárovi. V systémovej karte sa následne zobrazí názov aplikácie, meno vývojára, opis aplikácie, snímky obrazovky a ďalšie cenné informácie.
Transparentnosť a adekvátna podpora
Späť k vývojárom, aplikácie môžu na webe môžu ponúkať len prostredníctvom svojho vývojárskeho účtu, pričom pre nich platí nutnosť transparentne publikovať zásady týkajúce sa zbierania dát. Vďaka tomu budú používatelia vždy vedieť, aké dáta o nich daný vývojár zbiera a ako sa používajú. Aplikácie na webe taktiež musia poskytovať zákaznícku podporu, ako aj možnosť vrátenia peňzí.
Za distribuovanie aplikácií pre iOS cez web nemusia vývojári Apple uhrádzať žiadny poplatok. Musia však za každú dodatočnú inštaláciu nad milión inštalácií (ročne) uhrádzať tzv. poplatok za základnú technológiu, ktorý činí 0,50 eura. Od tejto povinnosti sú oslobodené len neziskové organizácie, akreditované vzdelávacie inštitúcie a vládne subjekty.
Prečítajte si tiež:
- Apple čelí miliardovej pokute: Toto výrazným spôsobom zmení iPhony
- Apple to prehnal: Takto nekalo komplikuje opravy iPhonov, svoj prístup si zastáva
- Začína skutočná bitka: Apple predstaví čip, ktorý opäť výrazne ovplyvní smartfóny
Ak teda bude používateľ vyžadovať určitú aplikáciu, ktorá sa nachádza len na určitej webovej stránke, od iOS 17.5 si ju bude môcť stiahnuť a nainštalovať. Pokiaľ ide o zmienený poplatok za základnú technológiu, je otázne, či sa udrží. Aktuálne je totiž jedným z terčov vyšetrovania Európskej komisie, ktorá skúma, či technologickí giganti stále neuplatňujú nekalé bariéry na obmedzenie konkurencie, ktoré môžu poškodiť hospodársku súťaž.