Spoločnosti vyrábajúce fyzické produkty prakticky neustále rozmýšľajú nad spôsobmi, ako výrobný proces čo najviac zjednodušiť a zefektívniť. Prostriedkov na to majú mnoho, no v poslednej dobe čoraz častejšie v tomto smere počúvame o humanoidných robotov. Využitie robotiky na výrobných linkách nie je žiadnou prelomovou novinkou, avšak humanoidi toho vedia oveľa viac – majú nohy, majú ruky a predovšetkým majú umelú inteligenciu.
Mnohí sa rozmachu humanoidných robotov obávajú, hoci niektoré dôvody hraničia skôr so sci-fi ako s realitou. V skutočnosti je to však všetko o spôsobe, akým sa využívajú. Dôkazom je napríklad čínska automobilka Nio, ktorá po novom vysvetľuje, ako jej nová generácia robotov pomáha s výrobou. O jej skúsenostiach informoval magazín CneVPost.
O tom, že Nio testuje humanoidných robotov na svojich výrobných linkách, sme sa pôvodne mohli dopočuť ešte vo februári. Teraz však prichádzajú ďalšie podrobnosti.
Robot ako kontrolór kvality
Ako prezradil sám Yi Peng, vedúci oddelenia humanoidných robotov pre intelektuálne inžinierstvo, spoločnosť na základe svojho chápania humanoidov zostavila v roku 2023 špecializované „družstvo“. Na konferencii China Humanoid Robot Ecology Conference 2024, ktorá sa konala v Šanghaji, vysvetlil, ako bude Nio využívať kapacity humanoidných robotov vo svojich továrňach.
Náznaky v tomto smere však neposkytla len samotná automobilka, ale aj výrobca UBTech Robotics, ktorý jej potrebných robotov dodal. Konkrétne Nio nasadila na svojich montážnych linkách model s označením Walker S. Video zachytávajúce jeho prácu bolo zdieľané ešte koncom februára, a to na čínskej sociálnej sieti Weibo.
Walker S disponuje pokročilými schopnosťami snímania a prenosu obrazu v reálnom čase, čo mu umožňuje napríklad podieľať sa na kontrole kvality zámok na dverách, bezpečnostných pásov či krytov svetiel.
Šikovnosti robota nepochybne napomáha aj prispôsobené pracovné prostredie. Nio v súčasnosti vyrába svoje vozidlá v dvoch závodoch, menovite F1 a F2, pričom obidva sa nachádzajú v čínskej provincii Anhui. Pôvodne boli majetkom jedného z partnerov, avšak automobilka ich koncom minulého roka odkúpila. Obidva závody pritom disponujú vysoko automatizovanými výrobnými linkami.
Nemalý potenciál
Integrácia prvého humanoidného robota s nástrojmi výrobného systému už bola dokončená. Yi uviedol, že spoločnosť využíva vizuálne senzory robota na snímanie vzhľadu vozidla, pričom následne za použitia algoritmov posudzuje kvalitu snímok za účelom obecnej kontroly kvality. Nová technológia automobilke pomôže v priemyselnej automatizácii, ktorá bola v poslednom období celkom problémová, nakoľko nestačila uspokojovať rastúci dopyt po inteligentnej výrobe v súvislosti s automobilmi.
Yi však dodáva, že celkový potenciál humanoidných robotov je oveľa väčší. Časom vraj môžu figurovať ako riešenie komplikácií, ktoré so sebou prinášajú rastúce náklady na pracovnú silu. „Veríme, že rozsiahle uplatnenie humanoidných robotov môže uľahčiť transformáciu automobilového priemyslu smerom k inteligencii, globalizácii a dekarbonizácii,“ povedal.
Spoločnosť taktiež očakáva, že s pomocou humanoidných robotov budú montážne linky, ktoré si nevyhnutne vyžadujú účasť človeka, v budúcnosti plne automatizované.
Tri fázy komercializácie
Yi tvrdí, že komercializáciu humanoidných robotov v rámci výroby vozidiel možno rozdeliť do troch fáz: fáza riadená scenárom, fáza riadená efektivitou a fáza riadená nákladmi.
Vo fáze založenej na scenároch je vraj potrebné nájsť typické scenáre, ktoré poskytnú príležitosti na pomoc humanoidným robotom pri iterácii. Vo fáze riadenej efektivitou sa Nio zameriava viac na schopnosť prevádzky humanoidných robotov a skutočnú hodnotu, ktoré roboti vytvárajú. V nákladovo orientovanej fáze zohráva rozhodujúcu úlohu celkový rozsah prijatia humanoidných robotov.
Druhá strana mince
Humanoidní roboti sú navrhnutí tak, aby dokázali odvádzať rôzne aktivity, ktoré môžu byť pre človeka buď to nebezpečné, alebo len jednoducho príliš časovo náročné. Tu však vznikajú vážna obava – budú ľudskí pracovníci potom vôbec potrební?
Viaceré spoločnosti presadzujúce myšlienku humanoidných robotov pracujúcich vo výrobe ubezpečujú, že roboti majú ľuďom len pomáhať, nie ich nahrádzať. Nikdy však nebudeme mať úplnú istotu, že sa tento ich postoj v budúcnosti nezmení.
Prečítajte si tiež:
- Otvorili najmodernejšiu lekáreň na Slovensku: Používa robotický systém a ponúka vyšetrenia priamo na mieste!
- Nová generácia vodiacich psov nemá mäso ani kosti. Nahradiť ich môžu roboty používajúce AI
- Budú robiť nízko kvalifikované alebo repetitívne práce: Humanoidných robotov testuje známa automobilka
Predsa len majú roboti kopu výhod. Rovnako ako ľudia sa môžu „zraniť“, no ich opravy sú oveľa rýchlejšie v porovnaní s hojením skutočných rán. Navyše si svoju prácu dokážu odvádzať prakticky neustále, bez potreby prestávky či mesačnej mzdy. Samozrejme, vývoj a výroba robotov niečo stojí, no v dlhodobom časovom horizonte iste predstavujú značnú úsporu.