Žijeme v dobe, kedy mnohí z nás neustále nosia pri sebe viacero inteligentných zariadení. Už dávno to nie je len smartfón, ale aj inteligentné hodinky či slúchadlá. A čím viac takýchto zariadení so sebou nosíme, tým je vyššia šanca, že sa niektoré z nich stratí. V tomto bode vstupujú do hry lokalizačné služby, ako je napr. Find My od Apple. Po novom sa však do tohto segmentu začleňuje aj Google, ktorý práve spustil vlastnú lokalizačnú sieť, píše server Mobilizujeme.cz.
Služba Find My od Apple funguje na celkom jednoduchom princípe. Každé zariadenie značky Apple je po zapnutí automaticky začlenené do siete Find My, ktorá, ak to používateľ vyžaduje, neustále monitoruje jeho polohu. Poniektorí môžu mať obavy o bezpečnosť, no v skutočnosti ide o skvelú a užitočnú funkciu, ktorú hojne využívam aj ja.
Dajme tomu, že stratíte slúchadlá AirPods a ani pri všetkej snahe ich nemôžete nájsť. Netreba hneď panikáriť – stačí, keď otvoríte aplikáciu Find My (na Slovensku „Nájsť“). Tá vám na prehľadnej mapke ukáže, kde sa vaše slúchadlá nachádzajú, alebo aspoň ich poslednú zaznamenanú polohu. V prípade, že vlastníte novší model, môžete ich primäť k prehraniu hlasného zvuku, aby sa vám ľahšie hľadali.
Konečne niečo aj pre Android
Samozrejme, možnosť nájdenia strateného zariadenia je k dispozícii aj na Androide, no v žiadnom prípade nejde o tak prepracovanú lokalizačnú sieť, akú má Apple. Alebo sa mýlime? Ako sme spomenuli vyššie, Google po novom predstavil vlastnú lokalizačnú sieť Find My Network, ktorá má systém nahryznutého jabĺčka nielen dobiehať, ale aj predbiehať.
Find My Network od Google sa opiera o hustú sieť podporovaných zariadení. Všetko funguje vďaka technológii Bluetooth, konkrétne vďaka zbieraniu Bluetooth signálov, ktoré zariadenia emitujú. Dokážu tak spolu anonymne komunikovať a odosielať do siete údaje o svojej približnej polohe.
To znamená, že funkcionalita si nevyžaduje ani pripojenie k Wi-Fi, ani pripojenie cez mobilné dáta. Rovnako to však znamená, že aby bolo možné stratené či odcudzené zariadenie efektívne lokalizovať, bude potrebné, aby sa v okolí nachádzalo aspoň niekoľko podporovaných telefónov. Ak teda zariadenie stratíte v noci v parku, môžu nastať komplikácie. Na druhú stranu, služba vám vždy zobrazí aspoň poslednú zaznamenanú polohu, takže vždy sa je od čoho odraziť.
Je to bezpečné?
Google je firma, ktorá má prístup k citlivým dátam obrovského množstva ľudí. Predsa len jej služby využíva takmer každý z nás. Preto pri vývoji svojej novej siete myslela aj na čo najlepšie zabezpečenie. Všetky dáta o polohe pripojených zariadení sú šifrované, takže k nim má prístup iba samotný používateľ, čo výrazne znižuje riziko zneužitia. K dátam o polohe pripojených zariadení nemá prístup ani samotný Google. A čo navyše, tieto dáta sa pravidelne prepisujú, aby boli vždy čo najaktuálnejšie.
Sieť taktiež dokáže detegovať potenciálne pokusy o stalking. Ak vám teda napríklad niekto hodí do tašky či batohu sledovač, Google vás na to upozorní. Okrem toho dovoľuje používateľovi prispôsobiť, ako aktívne bude do siete svojím telefónom prispievať. A ak sledovanie polohy nevyžaduje, môže funkciu úplne vypnúť a o nič sa nestarať.
Zatiaľ len na smartfónoch
Nateraz nová sieť funguje len na mobilných telefónoch s operačným systémom Android. Časom sa však podpora rozšíri aj o celkom širokú plejádu sledovačov, vrátane chystaných sledovačov od spoločností Chipolo a Pebblebee. Tie by mali byť uvedené na trh v máji. V priebehu roka však sledovače predstaví aj viacero ďalších firiem, ako napríklad Eufy, Jio alebo Motorola.
Dobrou správou je, že sieť funguje aj na starších smartfónoch. Konkrétne je podporovaná na všetkých modeloch, ktoré majú nainštalovaný aspoň Android 9. Nie je pritom potrebné sťahovať žiadnu novú softvérovú aktualizáciu.
Časom by sa mala podpora siete rozšíriť aj o iné produkty, okrem sledovačov napríklad aj o inteligentné obrazovky značky Nest či slúchadlá od JBL a Sony.
Prečítajte si tiež:
- Hrozia mastné pokuty: EÚ má toho dosť, na koberček si predvolala Apple, Google aj Meta
- Google vyhľadávanie už nemusí byť zadarmo: Firma zvažuje spoplatnenie
- Apple s AI nepomôže len Google. Technológiu si vraj požičia aj od Číňanov
Najefektívnejšie však dokážu novú službu využívať vlastné telefóny Google, menovite modely Pixel 8 a Pixel 8 Pro. Ich polohu je možné sledovať aj v prípade, že sú úplne vybité, za čo možno vďačiť špeciálne uspôsobenému hardvéru.