Európska únia (EÚ) už dlhšie podniká prísne kroky pre reguláciu vplyvných technologických firiem. Používa k tomu dve efektívne zbrane, a to Akt o digitálnych trhoch (DMA) a Akt o digitálnych službách (DSA). Ich cieľom je podporiť zdravú kondíciu hospodárskej súťaže, čo má priniesť prospech ako pre samotné firmy, tak aj pre ich zákazníkov či používateľov. Apple bol v tomto smere od začiatku problémový žiak, no zdá sa, že aj ten sa napokon rozhodol novým pravidlám na európskom trhu podvoliť.
Asi viete, že EÚ v súvislosti s DMA doposiaľ regulovala prevažne iPhony, resp. systém iOS. Po novom sa však zameriava aj na tablety iPad, teda systém iPadOS, píše server MobilMania.cz na základe informácií agentúry Bloomberg.
Prísne podmienky pre Apple
EÚ chce na svojom území udržiavať čo najzdravšiu hospodársku súťaž. No aby niečo také bolo možné, je potrebné mať nastavené prísne pravidlá a podmienky, ktoré musia všetky subjekty dodržiavať. Cieľom zmieneného DMA je zabezpečiť identické podmienky pre všetky digitálne spoločnosti, a to bez ohľadu na ich veľkosť. Akt však jasne stanovuje pravidlá pre veľké technologické firmy s úmyslom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom.
Obecne má DMA zamedziť neférovým praktikám, ako je napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov, prípadne nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
Už od začiatku bolo všetkým jasné, že nové pravidlá trhu budú problémom najmä pre Apple. Ten má totiž nastavený ostro strážený ekosystém, do ktorého sa tretie strany dostanú len málokedy. A keď už sa doň dostanú, zvyčajne je to len v akomsi obmedzenom režime.
EÚ však zvolila veľmi dobré prostriedky na to, aby primäla Apple zmeniť svoj postoj. Ak dotknuté firmy nedodržia náležitosti novej legislatívy, hrozia im poriadne mastné pokuty. Konkrétne výšky sa majú odvíjať od ročných obratov, čo by v prípade Apple rozhodne nebolo málo.
Apple napokon povolil. Prvé náznaky sme si mohli všimnúť ešte v septembri minulého roku, kedy pri smartfónoch iPhone 15 presedlal na USB-C konektor. Hoci to nikde nespomenul, s takmer 100-percentnou pravdepodobnosťou tak spravil iba kvôli tomu, že to nakázala EÚ. Ďalšie dôkazy prišli v posledných týždňoch a mesiacoch, konkrétne vo forme zmien v systéme iOS 17. Ten po novom používateľom umožňuje vybrať si predvolený prehliadač a dokonca aj využívať alternatívne obchody s aplikáciami.
Teraz sú na rade iPady
V rámci iPadOS, teda operačného systému pre iPady, však k žiadnym výraznejším zmenám nedošlo. A práve to sa teraz EÚ snaží napraviť. Blok podľa agentúry Bloomberg od Apple požaduje, aby aj iPadOS prispôsobil novým podmienkam DMA, pričom na túto vykonanie tejto úlohy má pol roka.
Margrethe Vestagerová, eurokomisárka pre hospodársku súťaž, uvádza, že tento príkaz zo strany EÚ prichádza aj napriek tomu, že iPady samé o sebe nespĺňajú základní požiadavky na to, aby sa mohli zaraďovať medzi tzv. gatekeepers. Tento pojem sa používa na označenie spoločností, pri ktorých je potrebná regulácia prostredníctvom DMA.
Ukázalo sa však, že tablety od Apple figurujú ako dôležitá platforma pre mnohé firmy. V súčasnosti teda síce požiadavky pre reguláciu nespĺňa, no EÚ v nich vidí obrovský potenciál pre rast, a tak sa rozhodla spraviť výnimku. Zároveň sa týmto krokom poistí, že Apple nevyužije medzeru v zákone na to, aby „uväznil“ firemných klientov v iPadOS.
Nateraz nie je úplne isté, k akým zmenám bude musieť Apple v rámci iPadOS pristúpiť. Podľa všetkého však pôjde o rovnaký postup, aký uplatnil pri iPhonoch. Možno teda očakávať, že používatelia iPadov v najbližších mesiacoch získajú možnosť voľby predvoleného prehliadača podľa vlastných preferencií, možnosť odinštalovania predinštalovaných aplikácií, možnosť vybrať si preferovanú platobnú metódu, ako aj možnosť čerpať aplikácie mimo App Store, čiže z alternatívnych obchodov alebo internetu.