Nie je žiadnym tajomstvom, že elektromobilita je na Slovensku v priam žalostnom stave. Zatiaľ čo v mnohých iných krajinách sa podiel elektromobilov na celkovom vozovom parku šplhá na desiatky percent, u nás je ich adopcia extrémne pomalá. Stále však máme dosť času na to, aby sme tento negatívny vývoj otočili. Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) tvrdí, že pomôcť v tom môžu daňové úľavy, píše denník Teraz.sk na základe informácií agentúry TASR.
Príčin pomalej či slabej adopcie elektromobilov na Slovensku je viacero. Jednou z nich je nepochybne nízka priemerná mzda, z akej si elektromobil môže dovoliť skutočne len málokto. Áno, je možné si na kúpu elektromobilu požičať, no v takom prípade vzniká zadlženie, ktoré treba pravidelne splácať. Za zmienku taktiež stojí málo rozvinutá infraštruktúra nabíjacích staníc, a to predovšetkým v južných regiónoch.
Najväčším problémom sú však mzdy. Priemerná cena elektromobilu je v porovnaní s priemernou cenou auta na benzín alebo naftu stále relatívne vysoká. A to isté platí aj o nákladoch na prípadné opravy. Pomôcť by mohli štátne dotácie alebo stimuly, no tie u nás akosi stále chýbajú.
Slovensko výrazne zaostáva
V samostatnom článku na tomto odkaze sme vás informovali, že ku koncu roka 2023 sa už 31 krajinám podarilo v oblasti elektromobility prekonať „bod zlomu“. Tento pojem sa používa vtedy, keď podiel predaja nových elektromobilov na celkovom objeme predaja nových vozidiel prekoná hranicu 5 percent. Najnovšími prírastkami v tejto skupine sú Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Estónsko, Turecko a Thajsko.
Samozrejme, Slovensko má od zaradenia sa na tento zoznam ďaleko. Napríklad vo februári tohto roku bolo u nás zaregistrovaných iba 190 nových elektrických vozidiel, čo predstavuje 2,47 percenta z celkového počtu registrácií.
Nevýhodné zdaňovacie nastavenie
Ako však bolo spomenuté v úvode článku, stále je možné tento negatívny vývoj zvrátiť. SEVA tvrdí, že rast záujmu Slovákov o elektromobil by mohli podporiť napríklad daňové úľavy. Varuje pritom, že ak čoskoro nedôjde k dostatočnej podpore, zmienený bod zlomu dosiahneme až koncom dekády. „Ak elektromobilitu na našich cestách nepodporíme, zostaneme v jej adopcii naďalej na konci rebríčka členských krajín Európskej únie a päťpercentný podiel elektromobilov na predajoch dosiahneme až v polovici roka 2027,“ hovorí Martin Jelenek, analytik zo SEVA.
Asociácia dodáva, že ak štát pristúpi k adekvátnej podpore elektromobility, napríklad prostredníctvom daňových úľav, zlomový bod môžeme dosiahnuť už koncom budúceho roka. „To sa však nepodarí bez legislatívnej a finančnej podpory štátu,“ dopĺňa Jelenek.
Podľa SEVA môže v rozšírení elektromobility na Slovensku pomôcť zníženie daňové a odvodového zaťaženia firiem, ako aj ich zamestnancov pri používaní vozidla aj na súkromné účely. Súčasné daňové nastavenie štátu má firmy skôr odrádzať od prechodu na bezemisný pohon, ako ich k nemu motivovať.
„Vyššiu obstarávaciu cenu elektromobilu musí zamestnávateľ nielen zafinancovať, ale navyše kvôli nej platí aj vyššie dane a odvody. To demotivuje firmy aj zamestnancov, ktorí zas majú nižší disponibilný príjem,“ vysvetľuje Juraj Ďuratný, daňový expert zo SEVA.
Napríklad v Nemecku, Rakúsku, Belgicku, ale dokonca aj susednom Česku sa tento poplatok znižuje buď to na pol percenta, alebo na nulu.
Prečítajte si tiež:
- Z 10 na 80 % do 12 minút: Nová batéria pre elektromobily šokuje bleskovým nabíjaním. Použiť ju môže aj Tesla
- Xiaomi neprestáva udivovať: Tento rok vraj prinesie ešte jeden elektromobil, poznáme detaily!
- Humanoidní roboti v praxi: Takto ich vo výrobe využíva čínska automobilka Nio!
Firmy sú kľúčové
Nateraz sa SEVA v oblasti podpory elektromobility zameriava predovšetkým na firmy a podnikateľské prostredie. Práve firmy totiž zohrávajú kľúčovú úlohu v naštartovaní rozmachu elektrického pohonu. Podľa Patrika Križanského, riaditeľa asociácie, je v záujme ekonomiky, aby podnikateľské subjekty získali nielen finančnú podporu z Plánu obnovy pri ich obstarávaní, ale aj priaznivejšie podmienky v rámci následnej prevádzky.