Akúkoľvek elektroniku, ktorá funguje vďaka batérii, je potrebné pravidelne nabíjať. Ak je reč o smartfónoch, tie nabíjame v priemere každý deň alebo každé dva dni. Čo ak by sme vám ale povedali, že v Číne vznikla priam revolučná batéria, ktorá môže dať definitívne zbohom potrebe nabíjania? Presne to sa totiž stalo, a to vďaka využitiu jadrovej technológie, píše server Tom’s Hardware.
S týmto prelomovým objavom prišla čínska spoločnosť Betavolt. Konkrétne sa jej podarilo vyvinúť batériu využívajúcu jadrovú energiu, ktorá má na jedno nabitie vydržať až 50 rokov. Nesie názov Betavolt BV100 a ide o jej vôbec prvý jadrový akumulátor, ktorý je vyhotovený z izotopu niklu-63 a diamantového polovodičového materiálu.
Firma tvrdí, že jej jadrová batéria bude určená predovšetkým pre letecký priemysel, zariadenia umelej inteligencie, medicínu, inteligentné senzory, malé drony a roboty. V konečnom dôsledku by sa však mohla dopracovať aj do smartfónov. V takom prípade by sme ich už nemuseli nabíjať každý deň, ale len raz. Predstava je to naozaj veľmi pekná.
Pocit z používania elektroniky, ktorú stačí nabiť raz za 50 rokov, musí byť jednoducho fantastický. Treba však poznamenať, že BV100 je projekt, ktorý sa zatiaľ nachádza v pilotnej fáze pred sériovou výrobou, pričom v súčasnom stave neponúka veľa energie. Táto batéria s rozmermi 15 x 15 x 5 mm dodáva len 100 mikrowattov energie pri napätí 3 V.
Výrobca na druhú stranu tvrdí, že konečné zariadenie môže používať viacero batérií BV100 súčasne, a to napríklad aj paralelne, v závislosti od požiadaviek. Dodáva, že plánuje na trh uviesť aj verziu s výkonom 1 W, konkrétne v roku 2025.
Prevratná v dvoch smeroch
Nová technológia má byť prevratná hneď z dvoch hľadísk. Po prvé, ísť má o bezpečnú miniatúrnu jadrovú batériu s 50-ročnou výdržou bez potreby údržby, čo už samo o sebe je niečo, čo sme ešte nevideli. Po druhé, Betavolt uvádza, že je jedinou firmou na svete, ktorá disponuje technológiou na nanášanie diamantových polovodičových materiálov veľkých rozmerov. Konkrétne pri BV100 vraj používa vlastný diamantový materiál štvrtej generácie.
Podobne sa však opisovali aj energetické články, ktoré vyvinuli Spojené štáty a vtedajšia ZSSR v 60. rokoch minulého storočia. Betavolt tvrdí, že BV100 sa od nich citeľne líši. Vtedajšie jadrové batérie boli príliš veľké, nebezpečné a drahé. Napríklad niektoré staršie jadrové batérie sa používali plutónium ako zdroj energie, čo je rádioaktívny kov. K tomu dodáva, že batéria BV100 je pre spotrebiteľov bezpečná a neuniká z nej žiadna radiácia, a to dokonca ani v prípade poškodenia.
Kvalitnejšia bezpečnosť má vyplývať práve z výberu materiálov. Ako už bolo spomenuté, firma používa ako zdroj izotopu niklu-63, ktorý sa rozkladá do stabilného izotopu medi. Ak k tomu pridáme už niekoľkokrát zmienený diamantový materiál, získame akumulátor, ktorý dokáže bez problémov fungovať aj v extrémnych teplotách či chladoch. Prevádzka je vraj možná v prostrediach s teplotami v rozmedzí od -60 °C do 120 °C.
Časom životnosť až 230 rokov
Batéria BV100 sa má vyrábať umiestnením niklového plátu medzi dva diamantové meniče. Táto konštrukcia sa pritom opiera o „jedinečný monokryštálový diamantový polovodič Betavolt s hrúbkou len 10 mikrónov„.
Prečítajte si tiež:
- Z 10 na 80 % do 12 minút: Nová batéria pre elektromobily šokuje bleskovým nabíjaním. Použiť ju môže aj Tesla
- Dlhší dojazd za nižšiu cenu: Známa čínska automobilka čoskoro uvedie batériu novej generácie!
- Nová batéria má záruku až 1,5 milióna km jazdy. Priemernému elektromobilu by vystačila na vyše 100 rokov
Výdrž 50 rokov však má byť len začiatok. Firma vraj skúma aj iné izotopy, ktoré by mohla uplatniť v budúcich iteráciách jadrového akumulátora, ako sú stroncium-90, promethium-147 či deutérium. Nové izotopy by mali ponúknuť ako vyšší výkon, tak aj dlhšiu životnosť. Eventuálne vraj nie je vylúčené, že bude možné takto vyrábať batérie, ktoré na jedno nabitie vydržia až 230 rokov.
Betavolt napokon uvádza, že jej batériová technológia má obrovský náskok pred európskymi aj americkými akademickými a komerčnými inštitúciami.