Čína sa rozhodla pre celkom rázny zákrok. V rámci nových usmernení zakázala používanie procesorov od dvoch popredných amerických firiem, Intel a AMD, v počítačoch a serveroch používaných vládnymi reprezentantmi. Okrem toho zakazujú aj používanie operačného systému Microsoft Windows, píše Engadget na základe informácií denníka Financial Times.
Nové pravidlá majú blokovať používanie amerických riešení, čím sa má podporiť prienik tých domácich. Počínanie čínskej vlády tak možno brať ako ďalší z mnohých následkov obchodnej vojny so Spojenými štátmi, ktorá sa tiahne už dlhé roky.
AMD a Intel nie, domáce procesory áno
Vládne agentúry v Číne musia po novom namiesto procesorov AMD a Intel používať výhradne „bezpečné a spoľahlivé“ domáce alternatívy. Sprievodný zoznam obsahuje celkovo 18 dovolených procesorov. Medzi nimi nájdeme napríklad čipy od Huawei či štátom vlastnenej spoločnosti Phytium. Obidve sú na pôde Spojených štátov zakázané.
Stojí pritom za zmienku, že tieto pravidlá boli pôvodne navrhnuté ešte v decembri minulého roku. Teraz však boli „potajomky“ implementované.
Zatiaľ neznáme straty
Problém je to najmä pre Intel a AMD. Konkrétne na tržbách Intelu sa Čína v minulom roku podieľala až 27 percentami (54 miliárd amerických dolárov). Pre AMD tvorila o čosi menší, no stále výrazný podiel, a to 15 percent (23 miliárd dolárov). Straty však zrejme nebudú až také obrovské, keďže nateraz sa nové čínske pravidlá vzťahujú len na vládne počítače a severy. Koľko čipov Intel a AMD je používaných v počítačoch súkromného sektoru, nie je známe.
Obchodná prestrelka
Aktualizované podmienky pre čínskych vládnych reprezentantov predstavujú jeden z najtvrdších úderov, aké kedy Čína Spojeným štátom uštedrila. Treba však mať na pamäti, že rany lietajú oboma smermi. Na americkom kontinente nedávno zakázali viacero čínskych firiem, ktoré sa špecializovali v rôznych odboroch, vrátane čipov či napríklad letectva. Okrem toho Bidenova administratíva odoprela americkým firmám, ako je NVIDIA, predaj čipov pre umelú inteligenciu (a ďalších čipov) do Číny.
Prečítajte si tiež:
- Koniec tradičného nabíjania elektroniky sa blíži: Číňania vyvinuli večnú jadrovú batériu
- Čína sa toho nebojí: HarmonyOS od Huawei má za cieľ prekonať Windows, Android aj iOS!
- Čína na nikoho nečaká: Do konca roka bude na 5G pripojená viac ako polovica smartfónov
V súvislosti s obchodnou vojnou medzi USA a Čínou treba ešte spomenúť možný zákaz TikToku, ktorý tento týždeň schválil Senát. Stačí mu už len podpis prezidenta, ktorý dávnejšie prehlásil, že ak návrh zákona prejde oboma komorami Kongresu, odobrí ho. Aby sme boli konkrétnejší, nie je to len zákaz, čo návrh stanovuje. Zákaz je jednou z dvoch možných budúcností, ktorým TikTok na území Spojených štátov čelí. Tou druhou je predaj sociálnej siete inému subjektu.
Dôvodom, ktorý stál za vznikom tohto ultimáta, sú obavy z možného špehovania aplikácie a následne zasielanie citlivých údajov o amerických používateľoch čínskej vláde. Tá ich vraj môže zneužiť na ovplyvnenie výsledkov nadchádzajúcich prezidentských volieb v USA.