Vedenie čínskeho Šen-čenu spustilo nový program s cieľom výrazne posilniť ekosystém aplikácií pre HarmonyOS, čo je operačný systém vyvinutý spoločnosťou Huawei. Ultimátnou ambíciou je spraviť túto platformu silnejšou a konkurencieschopnejšou voči konkurencii zo zahraničia, píše server Tom’s Hardware na základe informácií magazínu ChinaScope, ktorý sa odvoláva na poznatky agentúry Xinhua.
Správa agentúry naznačuje, že Čína má pre HarmonyOS nachystané skutočne obrovské plány. To je však len jedna strana mince – aby mohli byť tieto plány dosiahnuté, musí s nimi súhlasiť aj samotný Huawei. Ten však môže mať so svojím operačným systém trochu iné plány, domnieva sa portál Nikkei.
Všetko sa začalo sankciami
Ak dlhšie sledujete dianie okolo Huawei, zrejme viete, že kedysi gigantický výrobca smartfónov začal v roku 2019 podliehať prísnym americkým sankciám, ktoré prišli na podnet vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Jeho odpor voči čínskym technológiám je verejne známou záležitosťou.
Tieto sankcie firmu doslova ochromili, teda aspoň čo sa týka mobilných telefónov. Výrobcu totiž odstrihli od prístupu ku kľúčovým americkým technológiám, ktoré vo svojich zariadeniach používal. Nešlo pritom len o hardvér, ale aj o softvér.
Uvalením sankcií Huawei stratil možnosť odoberať špičkové čipy od spoločnosti Qualcomm, rovnako ako softvérové služby od Google. Problémom bola najmä strata licencií na softvér, keďže tie zahŕňali aj oprávnenie používať operačný systém Android.
Tieto sankcie vznikli kvôli podozreniu vtedajšieho amerického prezidenta, že zariadenia Huawei nekalo sledujú svojich používateľov a zbierajú o nich citlivé údaje, ktoré firma následne odovzdáva do rúk čínskej vláde.
Mnohí iste očakávali, že uvalenie sankcií znamená koniec smartfónov značky Huawei. To sa však nestalo. Firma síce zmizla z rebríčka najväčších výrobcov, no produkciu neodstavila. Rozhodla sa v nich pokračovať, hoci s výraznými úpravami, ktoré obmedzili ich kapacity, čím sa stali menej atraktívnymi pre zákazníkov mimo Číny.
Náhrada za Android
Huawei si začal viaceré fyzické komponenty buď to vyrábať sám, alebo ich začal odoberať od dodávateľov, ktorých mu americké sankcie nezakázali. Pokiaľ ide o softvér, dovtedy zaužívaný Android vymenil za vlastné rozhranie v podobe HarmonyOS, ktorý mal aj vlastný obchod s aplikáciami AppGallery.
Tento systém nebol dostupný len v Číne, časom nahradil Android na všetkých smartfónoch Huawei, bez ohľadu na trh. Problémom bolo, že aplikácií v AppGallery nebolo veľa. Chýbali dokonca aj tie najsťahovanejšie, čo znamenalo, že používatelia buď to čerpali aplikácie z obchodov tretích strán, alebo k vybraným službám pristupovali cez webový prehliadač.
To bol problém najmä pre trhy mimo Číny. V Číne sú služby Google zakázané alebo obmedzené, čo znamená, že tamojších zákazníkov americké reštrikcie nepostihli až do tak veľkej miery.
Čínska vláda a jej veľké plány
HarmonyOS je dostupný už nejaký ten piatok, čo znamená, že už mal čas prejsť si viacerými aktualizáciami, ktoré systém obohatili o početné inovácie. Tento pokrok neunikol ani čínskej vláde, ktorej posledné konanie naznačuje, že v ňom vidí nemalý potenciál. Týmto konaním je vyhotovenie tzv. Šen-čenského akčného plánu na podporu vývoja natívnych aplikácií s otvoreným zdrojovým kódom HarmonyOS v roku 2024.
Plán stanovuje niekoľko cieľov týkajúcich sa podpory vývoja, a to nielen v rámci mesta, ale aj celej provincie.
Jedným z hlavných cieľov pre natívne aplikácie HarmonyOS, aspoň čo sa šen-čenského plánu týka, je, aby do konca tohto roka tvorili viac ako 10 percent z celkového počtu aplikácií distribuovaných v Číne. Tento cieľ zahŕňa zriadenie najmenej dvoch špecializovaných priemyselných parkov so zameraním na vývoj softvéru.
Ďalším cieľom je, aby viac ako 1 000 softvérových spoločností v Šen-čene malo kvalifikáciu talentov pre rozvoj operačného systému. Okrem toho podporuje oprávnené firmy, aby rozšírili svoje outsourcingové služby na vývoj aplikácií pre HarmonyOS, pričom cieľom je priniesť do ekosystému až 500 000 nových vývojárov.
Základy vyzerajú sľubne
Uvedené ciele sú veľmi ambiciózne, nie rozhodne nie sú nereálne. Treba poznamenať, že HarmonyOS má na rapídny rozvoj dobré základy. Keďže ide o systém založený na princípe open-source, môže doň prispievať a čerpať z neho takmer každý. Nikkei uvádza, že vďaka tomuto modelu sa HarmonyOS časom môže stať nebezpečným konkurentom ako pre Android, tak aj pre iOS. Vylúčená dokonca nie je ani možnosť, že časom bude schopný prekonať aj OS Windows.
Huawei sa už dlhšie spája s rôznymi vývojármi a školí programátorov tak, aby vyvíjali aplikácie len pre HarmonyOS. V tomto smere má spoločnosť za cieľ vytvoriť okolo 3 miliónov pracovných miest. Zatiaľ sa však táto iniciatíva spája len so smartfónmi a zariadeniami internetu vecí (IoT), nie počítačmi.
Prečítajte si tiež:
- Huawei nastaví novú latku: Chystá 10-palcový smartfón s displejom, ktorý sa bude skladať na dvakrát
- RECENZIA Huawei FreeClip: Geniálne originálne slúchadlá
- Huawei Nova 12 Lite OFICIÁLNE: Cenovo dostupný trhák so 120 Hz displejom a 66 W nabíjaním
Základy pre značný rozmach upevňuje skutočnosť, že najnovšie smartfóny Huawei sa v Číne tešia slušným predajom. Veľmi obľúbenými sú napríklad modely z radu Mate 60. Vďaka tomu je až 16 % smartfónov, ktoré sa v Číne predajú, vybavených systémom HarmonyOS.
Huawei taktiež v dohľadnej dobe plánuje obohatiť svoj systém o viac ako 5 000 aplikácií, aby dokázal pokryť čo najviac každodenných potrieb čínskych používateľov. Opomenúť nemožno ani fakt, že Huawei v súvislosti s HarmonyOS spolupracuje s viacerými známymi menami, ako sú napríklad Bilibili a Alipay.
Je teda možné, že sa z HarmonyOS časom stane obrovský ekosystém, ktorý na čínskom trhu ohrozí pozíciu už dlho etablovaných a známych mien.